Wpis z mikrobloga

Co by było, gdyby nie tysiąclatki? - W budynku tej charakterystycznej, pudełkowatej, zwykłej szkoły był prawie każdy z nas. Ponad pół wieku temu, w ciągu kilku lat, powstało ich w Polsce prawie 1500. Gigantyczna akcja PRL do dziś ułatwia nam życie.

#polska #historia #ciekawostki #liganauki #nauka #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
Pobierz Czajna_Seczen - Co by było, gdyby nie tysiąclatki? - W budynku tej charakterystycznej...
źródło: comment_JF7q8W0uJihGiwD3LIP5ANwVFHfGp069.jpg
  • 49
Gdyby nie komuna to poziom naszego życia byłby jak na zachodzie


@rafal-heros: Nie koniecznie. Poziom życia w Polsce w 1939 roku odbiegał od poziomu życia na zachodzie dalece bardziej niż odbiega teraz. Nie chcę tu chwalic komuny tylko zwracam uwagę na punkt wyjścia.
A #!$%@? tam z przedszkolami potrzebnymi na gwałt - 'polityka prorodzinna' sobie odhaczymy bo 500+ i zbudujemy muzeum - to jest potrzebne teraz!


@CrtZ: Ale wiesz, że dzieci nie biorą się z przedszkoli, tylko przedszkola buduje się, bo są dzieci? Przy obecnej dzietności, wynoszącej 1.3 miejsca w przedszkolach zwolnią się bardzo szybko.
@Songox25: a samochody nie biorą się z dróg, ale jakby dróg nie było to samochodów też byłoby zauważalnie mniej. A jak nie ma infrastruktury potrzebnej i ułatwiającej wychowywanie dzieci (czy też łączenie wychowywania z pracą, co dla wielu jest konieczne i nie tylko przez sytuacje materialną, ale po prostu styl życia) to ludzie nie decydują się na posiadanie dziecka. Przedszkola to oczywiście tylko jeden czynnik z wielu, ale ważny.
A jak nie ma infrastruktury potrzebnej i ułatwiającej wychowywanie dzieci (czy też łączenie wychowywania z pracą, co dla wielu jest konieczne i nie tylko przez sytuacje materialną, ale po prostu styl życia) to ludzie nie decydują się na posiadanie dziecka.


@CrtZ: Przedszkola nie odwrócą trendu, Polska nie przestanie przez nie wymierać. Wątpię nawet czy pomogą choć o jedną dziesiątą podnieść dzietność. Przy obecnej sytuacji wystarczy poczekać 10 lat i miejsca w
@uhu8: Tylko, że w Niemcech analfabetyzm przed II wojną prawie nie istniał. U nas w niektórych rejonach kraju sięgał 50%. Sredn d kraju to coś koło 20%. Taka to była zajebista II Rzeczpospolita.
@heam: "dalej dostają." jaja sobie robisz? Nie muszą być rolnikami. W UK 2% ludności czynnej zawodowo zajmuje się rolnictwem a produkują tyle, ile zaspokoi 60% potrzeb żywieniowych społeczeństwa. Jakby u nas było 4% rolników, to i tak mielibyśmy nadmiar jedzenia. Czesc rolnikow musi odejść prędzej czy później, a przywileje (KRUS to przywilej) to opoznia. Gowno mnie obchodzi, co kiedyś mieli rolnicy, pamiętaj, ze dostawy obowiązkowe były zaraz po wojnie inaczej chłopi
@CrtZ: Relatywizm moralny, który reprezentujesz ma bardzo pokrętną naturę. Na tej zasadzie możesz powiedzieć, że naziści byli ludźmi dobrymi i uczciwymi ponieważ mordując Żydów podążali za wypełnianiem zasad moralnych ówczesnej kultury.

Na zgniłym zachodzie miałeś więcej szkół o nieporównywalnie wyższym standardzie, mieszkania były tanie wg siły nabywczej dla średnich zarobków, w porównaniu z prlowskimi luksusowe oraz nie musiałeś czekać na nie w kolejce 20 lat lub donosić na kolegów, by je
@North_Pole: Nawet nie wiem jak to skomentować... Porównujesz mnie do szmalcowników, bo uważam, że w wielu kwestiach organizacji życia społecznego PRL był skuteczniejszy od III RP (tak, neoliberalnej, wynika to z wielu kwestii - od narracji, po podejście właśnie do utrzymywania "nierentownych" szkół)? Lecz się człowieku, a najlepiej wróć do książek, bo to nie jest żaden relatywizm moralny, nie rozumiesz tego pojęcia.

Na Zachodzie mieli mnóstwo rzeczy, ale prawie zawsze zaangażowanie
A jak kwestia szkół wygląda np. w Japonii?


@centryfuga: Nie wiem.

Ocieplanie wizerunku PRL ? :P


@atencjon: Nie.

1000 szkół zbudowano za PRLu, dzisiaj na 1050 lecie planuje się otworzyć jakieś Muzeum... A #!$%@? tam z przedszkolami potrzebnymi na gwałt - 'polityka prorodzinna' sobie odhaczymy bo 500+ i zbudujemy muzeum - to jest potrzebne teraz! ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@CrtZ: Zasadniczo nie mam nic przeciwko
@CrtZ:
wcześniej:

jak trzeba być ograniczonym


teraz:

Lecz się człowieku, a najlepiej wróć do książek


Łatwo Ci przychodzi rzucanie inwektywami, widzę, że kultura dyskusji jest Ci obca. Szybo odpisałeś, ale nie zadałeś sobie trudu, by coś pomyśleć nad moją wypowiedzią, poczytać i napisać sensowne kontrargumenty.

Ja nie muszę wracać do książek, przeczytałem ich bardzo dużo, a Ty większości z nich nie, sądząc po Twoich wypowiedziach.

w III RP masz mnóstwo mieszkań