Wpis z mikrobloga

Kilka poprzednich wpisow w #podrugiejstroniebajora to bylo narzekanie na stany wiec teraz dla odmiany cos pozytywnego. Jako ze ostatnio mialem kilkukrotnie okazje zobaczyc zajecia w roznych szkolach, to dzisiaj pare slow na temat #edukacja w #usa a wlasciwie podejsciu do ucznia i nauki. Odrazu ostrzegam ze obserwacje moga byc mocno subiektywne. Zwlaszcza ze dotycza glownie Bostonu i okolic gdzie edukacja jest na niezlym poziomie. W malym miasteczku w Alabamie moze to wygladac inaczej.

Powszechnie wiadomo ze szkoly w Polsce sa najlepsze, uczniowie najzdolniejsi. W przeciwienstwie do Amerykanow.
Z jakiegos powodu to jednak Amerykanie (mimo tego ze nie wiedza gdzie lezy Polska) maja calkiem innowacyjna i niezle rozwinieta gospodarke ( ͡º ͜ʖ͡º)

Postaram sie wypunktowac kilka podstawowych roznic:

MNIEJ NAUKI NA PAMIEC - WIECEJ SZUKANIA INFORMACJI

Panuje podejscie ze jak bedziesz potrzebowal wzoru albo stalej to je sobie sprawdzisz, postaraj sie lepiej ZROZUMIEC jak cos dziala. Duzo jest tez projektow polegajacych na samodzielnym zebraniu i obrobieniu informacji na jakis temat a potem napisaniu odpowiedniego raportu / referatu.

ZERO SCIAGANIA

Generalnie nie ma tolerancji dla sciagania (zarowno ze strony nauczycieli jak i inncyh uczniow). Przylapanie na sciaganiu oznacza wlasciwie automatycznie uwalenie przedmiotu. Na studiach pierwsza proba sciagania konczy sie z reguly oficjalna nagana, druga to przewaznie wylot z uczelni.

PORAZKA TO NIC ZLEGO

Zrobiles blad? Nie potrafisz czegos zrobic? W porzadku, nic sie nie stalo. Pomysl, zastanow sie dlaczego to co zrobiles nie zadzialalo i postaraj sie zrobic jeszcze raz. W stanach panuje podejscie ze porazka to nic strasznego, wazne co zrobiles po tej porazce... Czy sie poddales czy walczyles dalej (z sensem).

Jednym slowem jak mawial Wojaczek... "Z prochu powstales to wez i sie otrzep"

PRACA ZESPOLOWA

To jest wrecz jakis fetysz. Od malego team work i team work. Co drugie zadanie grupowe. I to nie praca zespolowa w stylu "to ja napisze sprawko w tym tygodniu, ty za tydzien a on za dwa" tylko kazdy ma swoj kawalek do roboty.

NAUKA PRZEZ PRAKTYKE

Duzo wiecej eksperymentow / projektow. Lekcja chemii czy fizyki to nie tylko wypisywanie wzorow na tablicy ale tez eksperymenty.

SZTUKA PREZENTACJI

Czyli jak maja wygladac slajdy, jak mowic, jak trzymac kontakt z publicznoscia itp. Jak zrobiles raport to go prezentujesz... I tak zanim skonczysz szkole to zrobiles kilkanascie prezentacji publicznych.

"PROFILOWANIE" I ROZWIJANIE ZAINTERESOWAN.

W Polsce idziesz przez cala szkole w jednej klasie. Dwadziescia kilka osob przez pare lat chodzi na te same zajecia.
Prawda jest taka ze nie kazdy musi byc geniuszem matematycznym czy wybitnym lingwista. W stanach jest troche inny podzial. To ze chodzisz z kims na matematyke to nie oznacza ze bedziesz z nim w tej samej grupie na biologii.
To pozwala wylowic z rocznik kilka / kilkanascie osob zainteresowanych danym przedmiotem i zrobienia z nimi bardziej zaawansowanych zajec a ci ktory nie sa zainteresowani musza na swoich zajeciach ogarnac minimum.

Baaa.... nie kazdy musi sie specjalnie interesowac nauka jako taka. W przecietnej amerykanskiej szkole jest calkiem sporo roznych kolek zainteresowan itp. Praktycznie kazde liceum ma ze 2-3 druzyny sportowe, orkiestre, jakies kolko teatralne czy pisarskie. Lige robotyczna, kolko programistyczne ale tez rzeczy bardziej przyziemne jak zajecia z naprawy samochodow itp.

DZIALALNOSC SPOLECZNA / WOLONTARIAT

Przy dostawaniu sie do dobrej szkoly czy na uniwerek mocno punktowana jest dzialalnosc w roznych kolach zainteresowan, osiagniecia sportowe, bycie czlonkiem samorzadu, wolontariat itp. Dlatego wybory na przewodniczacego klasy to nie kara dla 3 najwiekszych klasowych kujonow tylko rzeczywista walka.

MOW TAK ZEBY CIE ZROZUMIELI

Mowisz do drugiej osoby nie po to zeby sie popisac swoja wiedza / slownictwem, tylko zeby ona cos zrozumiala. Jak z gory zakladasz ze ma nie rozumiec to nie marnuj swojego i jej czasu. Jak nie potrafisz czegos wytlumaczyc to znaczy ze sam tego nie rozumiesz.

I cos w tym jest. Jak na studiach sluchalem polskich wykladowcow to mimo ze mowilismy tym samym jezykiem to czesto mialem problem ze zrozumieniem o co im chodzi. Duzo latwiej bylo mi zrozumiec wyklad/ksiazke po angielsku (mimo ze badz co badz jezyk obcy).

To by bylo na tyle. Temat przeleciany bardzo po lebkach. Moze jeszcze kiedys do niego wroce.

#podrugiejstroniebajora <---- Moj wlasny tag na temat roznych rzeczy zwiazanych z USA
Taco_Polaco - Kilka poprzednich wpisow w #podrugiejstroniebajora to bylo narzekanie n...

źródło: comment_jJRnUkXZgyot34fhhX3qqvUnSJM3bUTF.jpg

Pobierz
  • 122
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gl0wa: generalnie to prawie wszystkie uczelnie w Europie są w tyle za anglosaskimi. Cieżko jednak określić konkretny poziom danej uczelni, bo w badaniach uwzględnia się chociazby umiędzynarodowienie szkoły- czyli uczelnia w UK, Australii, Kanadzie, USA będzie zdecydowanie wyżej niż np. jakaś dobra w Finlandii czy w Czechach. Ale dobrze radzi sobie Uppsala, Utrecht itp.

Poza tym dobrzy studenci ciągna innych.
To jak z dobrymi liceami w Polsce- dzietniejsze elitarne LO nie potrzebuje w ogole nauczyciela - jestem pewien, że uczniowe spokojnie sami mogliby się przygotować do matury, przerabiając podręczniki, repetytoria, oglądali yt, przerabiali material na Khan Academcy, tłumacząc trudniejsze zagadnienia kolegom itp.

Podczas gdy w szkole, gdzie poziom jest niszy, a uczniom zdarza sie byc niesubordynowanym nauczyciel nei jest tylko od nauczania, ale i wychowywania, przypominania o roznych zasadach, uciszania. Lekcje są mniej efektywne, bo 1/3 z 45min marnotrawiona jest na uciszanie klasy, wpisywanie uwag, wypraszanie za drzwi czy wręcz na przedrzeźnianie
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: Trafiłeś w samo sedno. Nie zgodzę się, że amerykanie to idioci. To naród przodujący w nauce, technologii. Najwięcej laureatów urodziło się na terenie USA (257 osób)! To tylko w Polsce panuje takie kłamliwe przekonanie. Polactwo to idioci, nigdy niczego się nie nauczą. W szkole nie chodzi o uczenie dzieci, ale trzymanie dyscypliny. Dlatego zawsze będziemy podludźmi
  • Odpowiedz
@PanWykopek: Skończyłem amerykański High School. (przez co nie mam polskiej matury( )). Powiedzenie, że amerykanie to debile jest dużym uogólnieniem. Prowadzą raczej bardzo selektywną naukę jednostek, które się do tego nadają. U mnie podczas senior year na Advanced Placement Physics było nas 8 osób, a na Calculus (matma z elementami całek, pochodnych) - 10. A w całym roczniku 120.
@rybak_fischermann: uzdolnieni sportowo
  • Odpowiedz
@Faszozysz: Statystyki mówią co innego. Przeciętnie ilość publikowanych opracowań naukowych między elitarnymi uczelniami a słabymi uczelniami jest podobna. Okazuje się tylko niewielka ilość najlepszych studentów w każdej uczelni udziela się intensywniej w badaniach i pracach naukowych. Wynika z tego że lepiej jest być najlepszym w średniej uczelni, niż średnim w najlepszej uczelni.
  • Odpowiedz
@Wojado: To jestem ciekaw gdzie tak jest, bo z mojej wiedzy, doświadczeń i z tego co mówią mi znajomi to wygląda to źle, i to bardzo. Tablice nowe niby są, ale używane tak jak zwykłe bo nikomu się nie chce używać ich inaczej.
  • Odpowiedz
To jak z dobrymi liceami w Polsce- dzietniejsze elitarne LO nie potrzebuje w ogole nauczyciela - jestem pewien, że uczniowe spokojnie sami mogliby się przygotować do matury, przerabiając podręczniki, repetytoria, oglądali yt, przerabiali material na Khan Academcy, tłumacząc trudniejsze zagadnienia kolegom itp.


@Faszozysz: Przez wszystkie lata w szkole nauczyłem się jednego: równie dobrze zamiast nich moglibyśmy dostać kartki z notatkami, nauczyciele są absolutnie zbędni.
  • Odpowiedz
A my tak się śmiejemy z Amerykanów, że nie wiedzą gdzie leży Polska na mapie.


@toffik21: my dla odmiany powszechnie wiemy, gdzie leżą trzeciorzędne dla nas kraje ( ͡° ͜ʖ ͡°) to wcale nie jest objaw #polandstronk
  • Odpowiedz
Polska szkoła wcale nie jest taka zła, a w USA dobra. Wszystko rozbija się o pieniądze i historię. Kiedy USA miała ostatnią wojnę na swoim terytorium? Kiedy musieli odbudowywać kraj? Kiedy wyszli spod okupacji ZSRR? Kiedy USA się bogaciła, Polska walczyła, a potem musiała się odbudowywać.

Co z tego, że polskie dzieci wychodzą mądre ze szkoły, skoro nie ma pieniędzy na poważne studia z zapleczem naukowym, nie ma pieniędzy na badania, itd.
  • Odpowiedz
Warto dodać, że nie ściągają też z tego powodu, że u nich z reguły po zakończeniu studiów są publicznie pokazywane listy rankingowe uczniów.
  • Odpowiedz
USA nie jest wzorem do naśladowania jeśli chodzi o szkolnictwo. Matematyka i czytanie, Polacy są lepsi:


@Kapitalis: to zależy jak oceniać szkolnictwo. Jeżeli za pomocą wyników z syntetycznych testów wiedzy, to może faktycznie prymusami nie są.

Ale jeżeli na podstawie tego, kto jest w stanie potem stworzyć lepszy biznes, oszukać wszystkich na świecie biorąc od nich towary w zamian za zielone papierki i wynaleźć najnowocześniejszą broń, żeby w razie czego
  • Odpowiedz
#!$%@? olbrzymie klasy po 30 osob

no litosci, przeciez w takiej klasie sie myslec nie da


@Sachees: I nie wietrzenie, bo od smrodu nikt nie umarł, a od zimna...

W Polsce jest ogromna tolerancja dla ściągania. Nikt nie wyciąga konsekwencji, nawet na
  • Odpowiedz