Wpis z mikrobloga

Wowo. Ponowoczesność i psychiatria.
1) Jeśli psychiatria jest produktem instytucji, to czy nie powinniśmy kwestionować jej zdolności do określenia natury nieinstytucjonalnej opieki?
2) Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie inną relację między medycyną a szaleństwem – inną niż ta która była wytworzona w psychiatrykach w wiekach poprzednich?
3) Jeśli psychiatria jest produktem kultury pochłoniętej przez racjonalność i ja, jaki rodzaj opieki nad zdrowiem psychicznym jest odpowiedni dla ponowoczesnego świata w którym tego rodzaju troski tracą na sile i znaczeniu?
4) Jak adekwatna jest zachodnia psychiatria względem grup, które cenią sobie duchowe uporządkowanie świata zewnętrznego i nacisk na etyczne umocowanie rodziny i społeczności?
5) W jaki sposób moglibyśmy odłączyć ochronę zdrowia psychicznego od wykluczenia społecznego, przymusu i kontroli od których w ostatnich dwóch stuleciach była ona zależna?
#psychiatria #neuropa #filozofia
  • 16
  • Odpowiedz
@nieublagany_ciezar_chwili: Czy ja cię pomawiam, że jesteś pedofilem? To na uj mnie pomawiasz o coś co sobie "uroiłeś"? Jak nie masz podstaw do stwierdzenia że ktoś ma ograniczone "rozumowanie" do "wulgarności", to lepiej się przymknij na ten temat i wróć do swojego filozowania.
  • Odpowiedz
@DawidWarsaw: Po co ta agresja? Powtarzasz mity Szasza, które są prawdziwe tylko i wyłącznie w jego konceptualizacji, na wszelkie dane wskazujące na biologiczną rzeczywistość zaburzeń psychicznych reagujesz zaprzeczeniem lub nieznajomością tematu do którego nie wracasz i tym podobne, więc jesteś wulgarnie* antypsychiatryczny.
* nadmiernie uproszczony, spłycony wg PWN
  • Odpowiedz
@DawidWarsaw: Przede wszystkim to, że Szasz odwoływał się, do końca swoich dni, do odrzuconego dualistycznego modelu umysł–ciało i biciu modelu „choroby” która nie była uznawana od momentu wyzbywania się psychoanalitycznego podejścia do problemu. Innymi słowy – Szasz twierdził, że umysł i jego funkcje nie mają swojego podłoża biologicznego, fizjologicznego, i tak dalej więc nie może być on chory jak może chore być mózgowie, co jest w sprzeczności ze stanem wiedzy obecnej.
  • Odpowiedz
A skąd masz takie informacje, że Szasz twierdził, że stan mózgu nie może mieć wpływu na stan psychiki?

Podejrzewam u ciebie błąd logiczny. Wyjaśnię:

Oczywiście, że stan patologiczny mózgu może mieć wpływ na umysł, ale umysł nie może być chory, ponieważ umysł to poglądy, charakter, decyzje, wiedza, stan enocjonalny itp - nie jest to coś fizycznego, a tylko niefizyczny produkt działania mózgu. To dlatego w ICD ani DSM nie ma chorób psychicznych,
  • Odpowiedz
A skąd masz takie informacje, że Szasz twierdził, że stan mózgu nie może mieć wpływu na stan psychiki?

@DawidWarsaw: Na tej podstawie, że w momencie odkrycia patologii fizycznej (na niezdefiniowanym poziomie) lub fizjologicznej opisującej psychopatologię zostaje ona przeniesiona do neuropatologii i przestaje być kategorią psychiczną. Jasno o tym pisał.
  • Odpowiedz
Właśnie w tym rzecz, że problemy neurologiczne należą do neurologii, a psychiatria zajmuje się problemami tymi niefizycznymi, ale nie oznacza to oczywiście że problemy natury neurologicznej nie mogą powodować zmienionej psychiki.

Ty sobie bardziej teoretyzujesz, a w praktyce ludziom wmawia się choroby mózgu i wmusza psychotropy, gdy ci ludzie przychodzą z problemami natury egzystencjalnej i brak jest jakichkolwiek badań dowodzących nieprawidłowości neurologiczne.
  • Odpowiedz