Wpis z mikrobloga

@Kempes: robienie #!$%@? z logiki. To, że mamut czasem pozwolił takiemu chwilę polatać, nie znaczyło, że Ci ludzie byli nie zdrowi i umierali równie często np na choroby serca. Tak samo w średniowieczu, gdzie już mamy jakieś sensowne źródła pisane, ludzie starzy dożywali sędziwego wieku, to nie było tak, ze ludzie umierali ze starości koło 40, tylko duża śmiertelność wśród młodych i dzieci powodowała gwałtowne obniżenie średniej mimo że starcy mogli
@HetmanPolnyKoronny: Żyjemy średnio dłużej, pomijając już nawet fakt, że kiedyś była znacznie większa śmiertelność noworodków. Do przedłużenia życia głównie przyczyniły się znienawidzone przez różnej maści oszołomów szczepienia i antybiotyki. A zdanie " ludzie starzy dożywali sędziwego wieku" znaczy tyle samo co "ludzie którzy żyli przeżyli", czyli nic.
@Kempes:
Niska szacowana przez badaczy długość życia w paleolicie wynikała z tego, że ludzie paleolityczni ginęli powszechnie w wojnach międzyplemiennej, bójkach, przy porodach (kobiety), na polowaniach, jako niemowlaki, na zarazy, od zakażeń, a jak to wszystko przeżyli (nieliczni), to umierali ze starości w wieku 70-90 lat, bo prowadzili względnie zdrowy tryb życia.
@Breaux: @HetmanPolnyKoronny: Mamy zapisy ze średniowiecza. Jeśli już dożyłeś 21 lat, to średni przewidywany wiek zgonu to lat 64 (dane z Wielkiej Brytanii). W roku 1850 w USA biali mężczyźni wieku 20 lat mogli się spodziewać śmierci w wieku 60.

Obecnie jest to 77 lat dla białych Amerykanów - czyli współczesna medycyna wydłużyła średnie życie dorosłych o 17 lat.

Wyjątkiem była arystokracja, która żyła ~10 lat dłużej niż poddani, ale
@Taco_Polaco: Główne przyczyny zgonów 100-150 lat temu, czyli w epoce industrialnej były różne od tych z paleolitu. Po pierwsze w czasach przedhistorycznych 99% populacji ludzkiej nie borykała się z brakiem higieny i czystości w przeludnionych, niesanitaryzowanych miastach, a koczowniczy tryb życia dostarczał świeżych źródeł pokarmu. Tak naprawdę według badań antropologicznych to ludzie w Europie byli właśnie najmniej zdrowi (lub inaczej, najbardziej chorowici) w pierwszej połowie XIX wieku i byli wtedy też