Wpis z mikrobloga

Im biedniejsze państwo tym lepszy wskaźnik demograficzny.


@Marek_Licyniusz_Krassus: Izrael nie jest ani biedny, ani patologiczny, a wskaźnik dzietności wynosi - z tego co pamiętam - 2,77. Co 10 lat izraelskie społeczeństwo powiększa się o milion obywateli, a zaczynali ledwo z milionem. Tu nie chodzi o dobrobyt, a o cele wzrostu demograficznego, oni rozumieją, że to jest ich być albo nie być.
  • Odpowiedz
tyle że akurat polki np w Anglii chętnie mają kilkoro dzieci


@insanity1610: Do czasu, do czasu. To tylko chwilowe zachłyśnięcie się nagłym polepszeniem sytuacji materialnej i możliwościami socjalnymi zachodnich państw. W dłuższej perspektywie zachodni model społeczeństwa prowadzi do afirmacji konsumpcji dóbr i usług, czyli przyjemności z życia, a nie wychowywania gówniaków i związanych z tym wyrzeczeń. A Polacy aż tak bardzo się nie różnią od zachodnich społeczeństw, tyle że dopiero
  • Odpowiedz
@lochfyne: no i właśnie mi o to chodzi żeby zrobić wszystko żeby do tego w Polsce nie doszło albo odwrócić ten trend, dlatego potrzebna też jest np zmiana w edukacji dzieci i ogólnie jakiś program światopoglądowy który doprowadzi do zwiększenia dzietności w polsce
  • Odpowiedz
@bialawitz: problem polega na tym że mamy 3 możliwości:
1.Polska jest potężna
2. Polski nie ma
3. Jesteśmy czyimś sługusem i on zapewnia nam nasze istnienie

Innych opcji nie ma wiem nie wiem jak ty ale ja optuje za opcją numer 1.
  • Odpowiedz
@insanity1610: a czemu ma nie istnieć? Skoro piszesz o dzieciach to zerknąłbyś chociaż na statystyki przyrostu naturalnego. Polska się nie wyludnia dlatego, że rodzi się co raz mniej dzieci (bo z roku na rok rodzi się ich nieznacznie więcej). Wyludnia się dlatego, że system stwarza problemy zwykłym ludziom, panuje wszechobecna biurokracja, fiskalizm, kolesiostwo i to nie dlatego, że inni rządzą, tylko dlatego, że rządzimy my sami. Taki mamy kraj jaki
  • Odpowiedz
@pyryz: szacunek za dostarczenie krwi, której bardzo w Polsce brakuje

@frogfoot: patoli oczywiście nie, ale wielodzietność nie koniecznie musi byc tożsama z patologią. To że prawo promuje dryfowanie społeczeństwa w tym kierunku to temat na inną dyskusję.
  • Odpowiedz
@insanity1610: skończ fantazjowac. polska juz nigdy nie bedzie potezna i w pelni niezalezna. nawet znacznie bogatsze i lepiej rozwiniete kraje "z tradycjami" sa zmuszone konsolidowac przemysl i wchodzic w wspolprace miedzynarodowe, a w kolejce do podzialu swiatoweho tortu ciagle czekaja chiny, indie u brazylia.

w kwestiach demograficznych czeka nas dokladnie ten sam los, co panstwa zachodniej EU, tyle tylko, ze odroczony w czasie o jakieś 20 lat.
  • Odpowiedz