Wpis z mikrobloga

#angielskiszczenk

Ostatnio moją uwagę przyciągnęło bardzo barwne słowo, które przeżywa swój renesans dzięki równie barwnej amerykańskiej polityk Sarze Palin.

PUSSYFOOT
Wyobraźnia może podpowiadać Wam wiele znaczeń, jednak możecie odetchnąć z ulgą, nie jest ono nsfw. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Oznacza ono "chodzić na paluszkach," (wokół jakiegoś tematu), "wymigiwać się," "skradać się."
Łapki kotka ("pussy") są zwinne, potrafią się poruszać bezszelestnie, łatwo omijają przeszkody.

Stop pussyfooting around and say what you really mean!
(Przestań kręcić i powiedz wreszcie, o co ci chodzi!)

W swojej przemowie popierającej Donalda Trumpa, Sarah Palin wykrzyczała w ferworze:
No more pussyfooting around!

Mimo, że dzisiejszym odbiorcom ta retoryka wydała się nieco kolokwialna, to samo słowo powstało pod koniec XIX wieku w USA i używane było najpierw właśnie w związku z polityką.
The Cush K. Davis Presidential boom is not afraid to make a noise. There is nothing pussy-footed about Davis. (The Washington Post, October 1, 1895)

Konotacje są w tej materii raczej negatywne. Albo związane są z tym, że polityk celowo omija trudne tematy, albo że jest miałki, niezdecydowany.

Idiomem-kuzynem może być na przykład: "beat around/about the bush," czyli owijać w bawełnę.

tag do obserwowania/czarnolistowania -> #angielskiszczenk
#angielski #ciekawostki #naukajezykow #naukaangielskiego
szczenki - #angielskiszczenk

Ostatnio moją uwagę przyciągnęło bardzo barwne słowo,...

źródło: comment_LVFYfg1OjbuU1zcIUBYCeTIxZKoWRP23.jpg

Pobierz
  • 15
@szczenki:

Albo związane są z tym, że polityk celowo omija trudne tematy, albo że jest miałki, niezdecydowany.

Ale Pani Premier Szydło i PADa to Ty nie obrażaj :|
@terwer358: pytam nie bez kozery. Specjalistą oczywiście żadnym nie jestem, ale troszkę śledzę politykę w USA, zwłaszcza przed wyborami, ale właśnie może niewystarczająco , bo znam z jedno czy dwa potknięcia w jej wykonaniu, ale do "mnóstwa" - jak to określiłeś to daleko.
Kumplowanie się z Amerykanami w moim poczuciu absolutnie nic nie wnosi. To tak jakby Amerykanin kumplował się z Polakami i rozpowiadał w USA, że PiS demokrację łamie, bo