Wpis z mikrobloga

Wywiad z lekarzem - kierownikiem SOR w gdańskim szpitalu Copernicus.

„Ja was wszystkich załatwię” – słyszą często lekarze na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. I nie są to najgorsze pogróżki. - Mimo tego nie wolno tracić wrażliwości na pacjenta właśnie na tak ciężkich oddziałach - mówi dr Jacek Gwoździewicz, kierownik SOR w gdańskim szpitalu Copernicus.

Fragment na zachętę:

Przez długi czas trzymałem fartuch z odbitym śladem buta na piersiach. Takie kopnięcie od pacjenta otrzymałem jako młody chirurg. Mamy pacjentów agresywnych, wiele razy wzywamy policję, słyszymy groźby typu „ja was wszystkich załatwię”, „znam tego i tego, naślę go na was, to was przetrzepią” itp. Wiemy, że to zwykle alkohol czy narkotyki powodują takie zachowania; pacjenci to też taka soczewka sytuacji w kraju. Im więcej kłótni, agresji w życiu publicznym, tym więcej widzimy jej właśnie w szpitalu. Ale panujemy nad sytuacją.

Czytałem ostatnio skargę rodziny, w której pani skarżyła się, że jej matka czekała 8 godzin i nikt się nią nie zajmował, i w dodatku leżała na twardej desce. Okazało się, że kobieta przez ten czas miała RTG biodra, konsultacje z internistą, w końcu wykonane badania TK, bo nie wiadomo było, czy to złamanie, potem znów konsultacje, diagnozę, że to złamanie nieoperacyjne. A na twardej desce leżała, bo przy tego złamaniach nie wolno leżeć na miękkim łóżku, żeby nie było przemieszczeń. I tak to wygląda. Być może zabrakło komunikacji, kontaktu z rodziną i wytłumaczenia, co się dzieje z chorym. Tylko na to też często brak czasu, bo to przecież jest oddział ratunkowy.


#polska #medycyna #ratownictwo #zdrowie #lekarz #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
MalyBiolog - Wywiad z lekarzem - kierownikiem SOR w gdańskim szpitalu Copernicus.

...

źródło: comment_CFFsQI09kJf48dS1g9hTyGVJxCuqL7cG.jpg

Pobierz
  • 1