Wpis z mikrobloga

Wiecie co Mirki? Trochę smutno mi się robi, gdy wychodzi, że kłamstwo powtórzone tysiąc raz staje się prawdą. Przez te całe nagonki na WOŚP coraz częściej jak ludzie się wypowiadają o finale i o Owsiaku to dorzucają formułkę typu "nawet jeśli coś zagarnia, podkrada dla siebie to i tak robi dobrą robotę".

No ale właśnie nie podkrada!

Już dochodzimy do takiej patologii, że osoba oskarżana musi dowodzić swojej niewinności. Jeśli nie chce tego robić to na pewno jest winna! (no bo co ma do ukrycia? że niby ponad 20 lat pomówień to wystarczająco dużo, żeby mieć je już w dupie i nie próbować się bronić za każdym razem?)

A jak nie ma dowodów, to tym bardziej jakiś przekręt! No przecież musi kraść, każdy by kradł! Ktokolwiek tak pisze to mam wrażenie nie może znieść tego, że takie pieniądze udaje się zebrać, przecież ON na pewno by z tego coś uszczknął dla siebie. Taka nasza mentalność. Kumacie? Ludzie zieją jadem na działalność charytatywną, bo dla nich jest nie do pomyślenia, żeby ktoś coś takiego robił z dobrego serca. Przecież to jest nielogiczne!

Mówimy o chyba najczęściej kontrolowanej fundacji w Polsce (ach, jakie to nasze, każdy chciałby im d-----ć), wydającej na cele charytatywne ponad 90% wg. ostatnich danych Ministerstwa Pracy, co jest po prostu niesamowitym wynikiem (przypominam, że za granicą fundacje często wydają maks 30-40% zebranych środków i tam rzadko kto krzyczy, że "kradną złodzieje"). Powinniśmy się cieszyć, z tej i z każdej fundacji, która odwala taką dobrą robotę. Ale nie, nam nie wypada.

Nie chcę wchodzić w to całe wiadro pomyj, ale poruszę tylko mój ulubiony tegoroczny kwiatek. Mianowicie domysł, że TVP wydaje na WOŚP fortunę, bo przecież X godzin relacji, to po stawkach za 30 sekund reklamy, wyjdzie panie ze 50 milionów złotych.

No spoko, tylko po pierwsze nikt by nie oglądał telewizji, gdyby przez kilka godzin w ciągu dnia leciały same reklamy non stop, po drugie, jest to prawnie zabronione, bo w ciągu godziny reklamy nie mogą trwać dłużej niż 12 minut (Ustawa o radiofonii i telewizji, http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19930070034 ), po trzecie jak nie WOŚP to ramówkę też by czymś zapychano (i, szok, to też kosztuje, przygotowanie programu albo wykupienie licencji, a tu mają kilka godzin zapchane darmowym materiałem z ogólnopolskiej imprezy, który ludzie oglądają!), no i po czwarte, TVP przed i po każdym wejściu ma normalne bloki reklamowe na których zarabia.

Upraszczając bardzo: telewizja zarabia na reklamach. Może ich upchnąć maks 12 min. w ciągu godziny, więc musi resztę ramówki zapchać czymś co przyciągnie widzów na reklamy. Przenosząc na ten konkretny przypadek: TVP ma po niskich kosztach zapchaną ramówkę interesującą treścią, między którą może wrzucić normalne reklamy, sytuacja idealna!

W ogóle skąd się ludziom już tak p------i w głowie, że taką klauzulę o ewentualnej kradzieży muszą dopisywać w swoich wypowiedziach? Bardzo łatwo jest kłamać, ale już o wiele ciężej weryfikować jakieś fakty. Łykamy wszystko jak pelikany, dlatego internet jest zawalony w dużej mierze bezwartościową lub zmanipulowaną treścią. Taka specyfika internetów, nic odkrywczego nie piszę. Każdy debil może napisać co chce i nie ma w tym weryfikacji. Pomówienia i domysły są opisywane jako fakty. Rozmowa na argumenty poparta dowodami staje się rzadkim odosobnionym przypadkiem. No ale cóż, łatwiejsze od tego wszystkiego jest po prostu pośrednie powtarzanie pomówień i w pewnym stopniu już ich akceptowanie jako fakt właśnie poprzez te różne formułki "nawet jak kradnie to dużo dobrego robi". Smutno mi się robi w jak spaczonym społeczeństwie żyjemy.

#oswiadczenie #wosp #boldupy #smutnazaba #mojkrajtakipiekny
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rivo: wiesz co racji trochę masz ale co do transmisji telewizyjnych się zgodzić nie mogę. Dlaczego żadna inna fundacja nie ma takich praw jak WOŚP. Czy to finały szlachetnej paczki czy Caritas czy w końcu każda inna fundacja nie dostaje ot tak ani minuty a WOŚP na różnych stacjach w publicznej tv jest cały dzień
  • Odpowiedz
@PawlikusOKS: Zapytaj Caritas i Szlachetną Paczkę dlaczego nie ubiegają się o czas antenowy który przysługuje każdej OPP. Poza tym TVP2 jest partnerem medialnym WOŚP.
  • Odpowiedz
@PawlikusOKS: Nie wiem. Zakładam, że zaczęło się od "to fajna ogólnopolska impreza, pokażmy ją", przeszło do "pokazywaliśmy co roku, to prawie tradycja, aż głupio się wycofać, bo będzie taki raban jak ze zdjęciem Kevina ze świątecznej ramówki". Nie widziałem finału szlachetnej paczki, więc ciężko mi porównywać, ale zakładając, że pomysłem na WOŚP jest zrobienie dużej imprezy przyciągającej ludzi (koncerty, światełko, różne atrakcje) to może po prostu jest to atrakcyjny materiał
  • Odpowiedz
@PawlikusOKS: Przede wszystkim WOŚP była pierwszą organizacją charytatywną, która podeszła do tematu bardziej nowocześnie i jako pierwsza zaczęła wciągać w to telewizję. Nie zapominajmy też, że Owsiak był dziennikarzem, miał świetne kontakty w świecie mediów i potrafił je wykorzystać.
Ważna jest też formuła finału, skonstruowane jest to tak, że świetnie nadaje się do TV. Szlachetna Paczka jakoś mi nie pasuje do takich wejść, nie mówiąc już o Caritasie, to jest
  • Odpowiedz
@PawlikusOKS: No to ja jestem za tym, aby Szlachetna Paczka i Caritas też miały swój czas antenowy, jeżeli tylko zechcą. Przecież od tego typu pozytywnych akcji mamy Telewizję Publiczną. Po to ona jest, aby służyć społeczeństwu poza ścisłymi realiami rynku.
  • Odpowiedz
@Rivo: Masz dużo racji, ale wina leży po obu stronach. Na zachodzie nikt nie robi tajemnicy z tego, że prowadzący fundację zarabiają. Często jest podawana lista płac dla pracowników fundacji. W Polsce powstał jakiś mit, że jak jest fundacja to wszystko robi free a z Owsiaka robi się boga.
  • Odpowiedz
@Rivo: Wiesz co mnie cieszy? Źe w tym roku padnie gruby rekord, a za rok znowu wszyscy spotkamy się by uczestniczyć w kolejnym finale. I zbierzemy jeszcze więcej!
  • Odpowiedz