Wpis z mikrobloga

#myslispodprysznica #showerthoughts #rozkmina #elektryka #elektroenergetyka

Jeden z członków mojej rodziny podsunął mi pewną rozkminę: co, jeśli nagle pracownicy elektrowni będą mieli dość obecnych rządów i tzw. "wykształciuchów", i wygaszą taką przeciętną, węglową elektrownię tak, że nie będzie ona dostarczała kompletnie prądu, ani miliwata? Co się wtedy stanie? Podejrzewam, że jakiś blackout, ale jak długi, i na jakim obszarze? Jak zareaguje sieć energetyczna? No i jakie mogą być tego czynu konsekwencje czysto prawne? (Czyżby ABW karabinem zmuszająca do wznowienia pracy elektrowni)
  • 81
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Uważaj, bo zaraz cały wykład zrobi na ten temat, coś długo nie odpisuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@InfuriatingCondescension: tak ;) słyszałem o tym jak w Ostrołęce wywaliło kilka lat temu jeden transformator na wyjściu z bloku to ponoć fajerwerki były takie, że dmuchało ponad elektrownią a ona mała nie jest ... a jednostki straży to z całego powiatu się zjechały ;) a to tylko transformator małej
  • Odpowiedz
@InfuriatingCondescension: powiem Ci, że w energetyce nie jest źle w porównaniu do innych branż, szczególnie w firmach typu PGE itd., ale wyzysk człowieka jest okrutny u pracodawców prywatnych

niektóre firmy powinni nazwać obozami pracy

w przeciągu kilku ostatnich lat rynek energetyczny bardzo się popsuł i powstało mnóstwo patologii, na rynku nie ma miejsca dla uczciwych wykonawców i to jest smutne
  • Odpowiedz
@InfuriatingCondescension: Puenta jest taka, że wyłączenie pojedynczej elektrowni trwa na tyle długo, że zostałoby zauważone przez monitorujących system energetyczny, stłamszone w zarodku i pracownicy na drugi dzień mieliby postawione prokuratorskie zarzuty.

Wyłączenie wielu elektrowni kwalifikuje się jako akt terroru, długotrwały blackout na dużym obszarze to de facto stan wojny. Prawdopodobne spoleczne i gospodarcze skutki takiej sytuacji są fajnie opisane w książce Marca Elsberga "Blackout".
  • Odpowiedz
@soadfan: nie odpowiedziałeś mi czy rzeczywiście jakieś dwa bloki we Francji mogą aż tak naruszyć stabilność systemu europejskiego, a to mnie najbardziej interesowało ;) Rozumiem że ten wyłącznik nie wyłącza tego wszystkiego co napisałeś naraz?
  • Odpowiedz
@Angel_of_death: Owszem wyłącza. Jest to wyłącz awaryjny - grzybek zaplombowany.
Przepraszam Cię Cumplu, tak dwa bloki mogą naruszyć. Wystarczy, że nitka jest podłączona odpowiednio obciążona i jakieś źródło odpadnie, a częstotliwość spadnie poniżej nastawy 47.5Hz to bloki podłączone zaczną wypadać z sieci (turbina dalej się kręci tylko wyłączniki generatorowe i wzbudzenia zadziałają). Tu jeszcze masz nastawy podczęstotliwościowe
soadfan - @Angelofdeath: Owszem wyłącza. Jest to wyłącz awaryjny - grzybek zaplombowa...

źródło: comment_apT75FHwvpY0Uqw33ThsB9gCSEky8AXg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz