Wpis z mikrobloga

@DrMagK2: self employed musisz tak naprawdę płacić tylko około 12 czy 16 funtów miesięcznie składki. Poza tym nic poza oczywiście podatkiem, ale to dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku.
Jeśli jednak rozkręcisz biznes bardziej, to zdecydowanie powinieneś wtedy przejść na LTD i wtedy płacisz za księgowość, a kasę wypłacasz sobie jako dywidendę.
@trustME: jakie pytanie taka odpowiedź :) nie doprecyzował o co mu chodzi.
Jest multum stron na których jest to opisane. Generalnie polecam gov.uk w większości spraw dotyczących życia w UK.

a kasę wypłacasz sobie jako dywidendę.

No jesteś też zatrudniony na minimalnej krajowej u siebie w firmie bo tak się bardziej opłaca niż wszystko przez dywidendę. Trzeba w końcu wykorzystać £10600 wolnej... No i małżonka też przecież u Ciebie pracuje... a
@DrMagK2: tak teraz zobaczyłem, że 9 miesięcy temu pytałeś

Czy jako osoba prywatna mogę mieć NIP? Jeżeli tak, to jakby to przebiegało?

I czy możesz sobie ot tak wystawić fakturę...

Jesteś pewien że chcesz zakładać firmę? Nie hejtuję, po prostu... jeśli nic nie nadgoniłeś od tamtego czasu to polecałbym poczytać w internetach sporo.
@DrMagK2: Trochę się rozpiszę dla potomnych.
Przed założeniem firmy w UK (zwłaszcza Ltd) polecałbym każdemu zaznajomić się z tym jak prowadzi się firmę w ogóle. Mile widziane są tutaj doświadczenia z prowadzenia DG z Polski.
Oczywiście nie chodzi mi o prowadzenie biznesu, jak reklamować i co robić a o kwestie podatkowe. Oczywiście księgowy wyjaśni ale dobrze jest mieć blade pojęcie na czym polegają podatki.

Coś mi dziwnie podpowiada, że Ty nie
@PieknyJanusz: Dziękuję Ci bardzo :), wałka nie chcę robić, tylko firmę która będzie miała spory przyrost pieniężny, w Polsce wiadomo jak to jest...drugi próg podatkowy itp., w UK miałbym łatwiej.
@James_Earl_Cash: z tego co wiem (moge sie mylic) ubezpieczenie jako takie nie jest wymagane odgornie. Moze byc wymagane przez druga strone kontraktu i bez tego nic nie bedziesz mogl robic.

Oczywiscie wysokosc ubezpiecznenia zalezy od branzy. Ja podalem IT dla Public liability: 5 milionow, professional indemnity: 2 miliony i Employers' liability: £10 milionow.