Wpis z mikrobloga

Hedy Lamarr - gwiazdka Hollywood, której zawdzięczamy wi-fi

Przeszła do historii już w wieku 17 lat, gdy zagrała pierwszy orgazm utrwalony na taśmie filmowej. Film był tak skandaliczny, że papież Pius XI nazwał go „niemoralnym i szkodliwym”, Amerykański Urząd ds. Obyczajowości* zakazał wwozu kopii filmu na teren kraju a Adolf Hitler zakazał jego wyświetlania.
Rok od tego skandalu, wyszła za mąż za austriackiego bogacza, producenta broni. Jej mąż znał i gościł w domu Musoliniego i Hitlera (pewnie nie przeprosił jej za zakaz wyświetlania filmu - tym bardziej, że ona i mąż byli żydami) To prawdopodobnie podczas takich spotkań młodziutka mężatka od podawania herbaty podsłuchała coś co okazało się niezwykle ważne dla naszego nowoczesnego świata...ale o tym na końcu, bo laska miała całkiem ciekawe życie. Od swojego milionera uciekła w przebraniu pokojówki, zabierając tylko biżuterię. Popłynęła do USA i rozpoczęła karierę aktorki. Gazety opisywały ją jako najpiękniejszą kobietę świata. Hedy gra w filmach z Clarkiem Gable'em i Spencerem Tracym. Nie jest jednak najlepszą aktorką, wielkiej kariery nie robi. Może to i dobrze, bo w wolnych chwilach zajmowała się wynalazkami takimi jak coca-cola w pigułkach czy...Wi-Fi:)

We wrześniu 1940 r. niemiecka łódź podwodna storpedowała brytyjski statek, którym z Londynu uciekało 90 dzieci. Przeżyła trzynastka. To wtedy Hedy, postanawia wytoczyć Niemcom swoją prywatną wojnę.

Jedną z przyczyn, dla których niemieckie U-booty panoszyły się po Atlantyku, był brak zdalnie sterowanych torped, które można by zrzucać z samolotów, a potem naprowadzać na U-boota. Hedy wymyśliła, jak bezpiecznie sterować torpedą za pomocą fal radiowych.

Oczywiście myślano o tym wcześniej, ale nierozwiązanym problemem było zakłócanie sygnału. Lamarr wymyśliła by sygnał sterujący torpedą wysyłać na zmieniających się częstotliwościach - możliwe, że usłyszała o tym na spotkaniach u swego pierwszego męża. Kluczowe było, żeby odbiornik i nadajnik dostrajały się do nowego pasma komunikacji w tym samym rytmie. I tu pomocny okazał się jej przyjaciel Antheil, którego największym osiągnięciem była awangardowa kompozycja napisana na 16 pianoli, dwa fortepiany, trzy ksylofony, siedem dzwonków elektrycznych, trzy śmigła, syrenę, trzy bębny basowe i jeden tam-tam. Wszystkie te instrumenty naraz obsługiwał sam Antheil. Obmyślił do tego zmyślny system zdalnej synchronizacji i sterowania za pomocą papierowej taśmy perforowanej, na której zapisana była informacja o częstotliwości i czasie trwania dźwięków. To on poradził Hedy, by rolki z taśmami - takimi samymi, jakie synchronizowały armię jego instrumentów - wsadzić do torpedy.

W 1941 r. Hedy Lamarr i George Antheil rejestrują w urzędzie patentowym ideę Bezpiecznego Systemu Komunikacji. To był moment narodzin współczesnej bezprzewodowej komunikacji, takiej jak telefonia komórkowa, wi-fi czy bluetooth.

Dwójka wynalazców bezpłatnie udostępniła swój patent marynarce wojennej USA. Nie został wykorzystany podczas wojny. Specjaliści mieli wątpliwości, czy rolki papieru nie będą się zacinały i czy będzie je można umieścić w torpedzie. Niepotrzebnie Antheil w opisie wynalazku pochwalił się, że jego inspiracją były pianole. Podobno jeden z ekspertów wykrzyknął: "Zwariował?! Mamy wsadzić fortepian do torpedy?".

Dopiero po roku 1980, po odtajnieniu patentu, pomysłem zajął się przemysł. Dziś Bezpieczny System Komunikacji (zwany fachowo FHSS, czyli rozpraszanie widma przez "skakanie po częstotliwościach") jest powszechnie używany w bezprzewodowej komunikacji. Znajdziemy go w sieciach radiowych, telefonii GSM, urządzeniach GPS itp.

Oczywiście rolki papieru zastąpiły elektroniczne układy. I dziś nie chodzi o zmylenie wroga, ale o to, by sygnały od wielu rozmówców nie zakłócały się wzajemnie.

Duet Lamarr i Antheil był bardzo niedoceniony za swoje zasługi. Dopiero w 1997 roku, czyli 56 lat po opatentowaniu systemu, fundacja Electronic Frontier Foundation nagrodziła parę Nagrodą Pioniera. Później w tym samym roku, Lamarr stała się pierwszą kobietą wyróżnioną prestiżową nagrodą BULBIE Gnass Spirit of Achievement Award, która jest „Oskarem wynalazców”.

#ciekawostki #stahs #wynalazki #2wojnaswiatowa

Nie wygląda na zbyt inteligentną( ͡° ͜ʖ ͡°)
stahs - Hedy Lamarr - gwiazdka Hollywood, której zawdzięczamy wi-fi

Przeszła do hi...

źródło: comment_OLHKCMGwfUyIfLVtPxJW7PwULhZ6z0ie.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
W 1998 roku wizerunek Lamarr staje się przedmiotem sporu prawnego między nią samą a firmą Corel, kanadyjskim trollem ze świata IT. Korporacja w sposób nieautoryzowany użyła jej twarzy na opakowaniach i instrukcjach pakietu CorelDRAW. Sprawa została jednak rozwiązana polubownie i za nieznaną sumę, choć medialne spekulacje mówiły o kwocie rzędu 200 tysięcy dolarów. We wskutek ugody, Corel uzyskał wyłączne prawo do eksploatacji wizerunku przez okres pięciu lat.
stahs - W 1998 roku wizerunek Lamarr staje się przedmiotem sporu prawnego między nią ...

źródło: comment_IEBhzNRtQtdW2KlRs8tzlAENmE4cw2dg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@stahs:

Przeszła do historii już w wieku 17 lat, gdy zagrała pierwszy orgazm utrwalony na taśmie filmowej. Film był tak skandaliczny, że papież Pius XI nazwał go „niemoralnym i szkodliwym”, Amerykański Urząd ds. Obyczajowości* zakazał wwozu kopii filmu na teren kraju a Adolf Hitler zakazał jego wyświetlania.

Ale jednak obejrzeli. Żeby potępić oczywiście! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
"Nie wygląda na zbyt inteligentną( ͡° ͜ʖ ͡°)" - wklej swoje zdjęcie, zobaczymy jak wygląda "ynteligenta" osoba, imo ludzie piękni są właśnie bardziej inteligentni od brzydkich, głównie ze względu na to, że nie muszą się przejmować swoją niską samooceną, partnera mogą mieć nowego ot tak (na zawołanie) i tylko gdy najdzie ich chęć na na przykład .... wymyślenie WIFI, to nic im w tym nie przeszkadza (żadne feelsy)
  • Odpowiedz
@stahs: Znow ten feministyczny belkot. Zawdzieczamy jej dostep do mozliwosci osiagniecia WiiFi ktora ta panna wypracowala wraz ze swoimi dwoma kolegami *(kto wie z jakim realnym wkladem). Pierd@lenie podobne do osiagniec M.Skladowskiej- Curie ktora osiagnela wszystko bez udzialu meza *(ktory ja wogole wdrozyl i udostepnil "warsztat"). Ale przeciez musi byc postepowo ! BO TAK !
  • Odpowiedz
@stahs:

Hedy Lamarr - gwiazdka Hollywood, której zawdzięczamy wi-fi


Wszystko spoko, tylko w Wi-Fi nie ma skakania po częstotliwościach. Jest za to wykorzystywane w bluetooth.
  • Odpowiedz
Zmarła 19 stycznia 2000 roku; jej prochy przeniesiono do Wiednia


Wróciła do siebie, tam gdzie się urodziła.

Zakaz filmu pokazuje, jakie dzisiejsze czasy to hedonistyczne bagno, gdzie jest tylko przemoc i seks, bo bez tego nie da się niczego sprzedać ani nakręcić.

Ale to dopiero początek tego upadku.
  • Odpowiedz
Wszystko spoko, tylko w Wi-Fi nie ma skakania po częstotliwościach. Jest za to wykorzystywane w bluetooth.


@dejson: no właśnie... frequency hopping nie jest żadną podstawą ani techniką wykorzystywaną w WiFi
  • Odpowiedz
A teraz pytanie: Kto to ponownie opatentował?? Pytam poważnie, bo jakoś nie widzi mi się by ot tak zacząć robić sobie wg jej patentu urządzenia do GSM, czy Bluetooth czy Wi-Fi.....

  • Odpowiedz
@stahs: Z jednej strony historię dyskredytuje postać kobiety-wynalazcy z drugiej strony uwiarygadnia pochodzenie żydowskie. Nie wiem na co się zdecydować ( ͡° ͜ʖ ͡°) Większość współczesnych patentów kobiecych jest faktycznie rejestrowana na prośbę mężów.
  • Odpowiedz
@Melisandre: Oczywiście, że tak - ludzi ogólnie ocenia się po wyglądzie. Przykład tej kobiety pokazuje tylko jak błędne potrafią być takie stereotypowe oceny.
Ona doskonale wiedziała jak działają stereotypy i potrafiła to wykorzystywać. Jeden z jej cytatów:
„Any girl can be glamorous. All you have to do is stand still and look stupid”
  • Odpowiedz