Wpis z mikrobloga

@Qrix: po za tym tak wyszło, bo pasmo ma 20 MHz (ewentualnie 40 MHz). I jak się podzieliło dany zakres to tak wyszło. Mniejszych się nie dało zrobić (żeby było więcej kanałów). A większe są niepotrzebne (bo większe zakłócenia by były, a żadnych korzyści).
@mk321: a co jeśli są 4 urządzenia w okolicy? Wtedy juz zajdzie nachodzenie się kanałów. A gdyby na siebie nie nachodziły byś miał powiedzmy 9 nie zagłuszających się urządzeń
@koob: a co to ma do rzeczy? jak brakło pasma to można zrobić mniej kanałów (jak widać 4 po 20 MHz by było). A tak mamy więcej, z czego większość jest bezużyteczna w realnych warunkach i w efekcie są 3.
@Qrix: kanałów używa się dla sieci. Więc dla 4 urządzeń możesz mieć jeden kanał.

Szerokość kanału musi być wystarczająco szeroka np. 22 MHz. Czyli jak masz zakres od 2400 do 2485 MHz to możesz mieć 3 niepokrywające się kanały. A co jak potrzebujesz więcej?
To zrobiono, że się pokrywają. To że są przesunięte, to dzięki temu w jakiejś tam odległości możesz używać ich więcej np. 6.
@koob: być może bzdura. Ale dlaczego? Przecież ja mam 3 routery, powiedzmy na kanałach 1, 6 i 11. Sąsiad nie masz szans nie wejść w kolizję ze mną. Więc po co te dodatkowe kanały? Chciałbym się dowiedzieć. Mówiliście o tym, ze w pokoju obok mógłbym mieć na kanałach 2, 7 inne routery, ale nadal by kolidowały ze sobą, a nawet jeśli by były odpowiednio daleko by się nie zagłuszać to mógłbym
@Qrix: bo jakbyś miał tylko 3 kanały to sąsiad by musiał wejść na całą szerokość jednego z kanałów, których używasz, zamiast wybrać kanał pomiędzy.
@Qrix: sprawa jest prosta i w zasadzie sam już sobie ją rozwiązałeś: kanałów innych, niż 1,6,11 nie powinno się używać. Porządne APki zresztą nawet nie zestawią się (w trybie automatycznego doboru kanału) na inne. Po co one w takim razie są? Bo tak przewiduje standard podziału tego pasma, standard trochę starszy, niż samo wifi i ewidentnie stworzony w czasie, gdy raczej nie planowano pracy dziesiątków nadajników w tym paśmie obok siebie.
@Qrix: cytat z wiki

Kolejne kanały zachodzą na siebie nawzajem – tylko trzy kanały nie pokrywają się. Zastosowana modulacja kwadraturowa pozwala na odseparowanie danych użytecznych zarówno od zakłóceń losowych jak i pochodzących od nadajników pracujących na częściowo pokrywających się częstotliwościach.
@koob: Co za bzdury - modulacja kwadraturowa a dokładniej multipleksacja OFDM nie odseparuje użytecznych danych od zakłóceń - takie zastosowanie miało DSSS - rozpraszanie w dziedzinie częstotliwości - ale to też nie jest rozwiązaniem w przypadku zakłóceń gdyż nie zapewnia ani dużych przepływności - max. 11Mbit
@Qrix: Kanały zachodzą na siebie bo były definiowane dla systemów DSSS - w dla takich systemów kanały mogły w pewnym stopniu pokrywać przy czym