Wpis z mikrobloga

Dzisiaj bardzo ciekawe zjawisko w południowej Polsce!

Krótko po godzinie 17:00 będzie miał miejsce przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urozmaiceniem tego zjawiska będzie fakt, że na wąskim pasie widoczności ISS przez około sekundę będzie znajdowała się dokładnie na tle Księżyca. Przez cały czas będzie oświetlona przez Słońce, zatem będzie bez problemu widoczna gołym okiem!

Poniżej mapka linii centralnej tranzytu. Aby zobaczyć zjawisko, trzeba znajdować się maksymalnie około 4 kilometry na północ lub południe od wyróżnionej linii.

Ja sam będę stacjonował w Pyrzowicach, w punkcie obserwacyjnym na wschód od lotniska. Jeśli ktoś ma blisko, to zapraszam - jest już kilkunastoosobowa grupka zainteresowanych :-)

Więcej informacji: http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=18&t=2839&start=20

#astronomia #kosmos #iss #ciekawostki
namrab - Dzisiaj bardzo ciekawe zjawisko w południowej Polsce!

Krótko po godzinie ...

źródło: comment_4qwZ8QxAJUhCxOGB525cjTg7B6EI2Tz6.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@namrab: Czekam na fotki bo z mojego punktu obserwacyjnego Księżyc był hen daleko od trasy ISS :) Przy okazji zapytam, jaki jest najjaśniejszy możliwy przelot? Nie widziałem jeszcze jaśniejszego niż -8 magnitudo i nigdy też jaśniejszych nie spotkałem na Heavens-Above.
  • Odpowiedz
@namrab: byłem, goowno widziałem... wg trackera iss leciał na Węgrami...a z tego co zdążyłem sprawdzić przed wyjściem to wychodzi mi że on leciał w południe po tej trajektorii ze zdjęcia (pi razy drzwi)....
  • Odpowiedz
@czyzyk14: Jasność ISS jest trudna do obliczenia, bo zależy od jej ułożenia względem obserwatora - ciemniejsze elementy stacji mogą czasem zasłaniać jaśniejsze lub odwrotnie. Niektóre źródła podają maksymalną jasność równą -6 magnitudo, niektóre tylko -3, więc mamy tutaj rozbieżność o cały rząd wielkości.

Fotki są. Wyszły bardzo fajne. Powrzucam jutro około 15:00 ;)
  • Odpowiedz