Wpis z mikrobloga

Dzisiaj bardzo ciekawe zjawisko w południowej Polsce!

Krótko po godzinie 17:00 będzie miał miejsce przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urozmaiceniem tego zjawiska będzie fakt, że na wąskim pasie widoczności ISS przez około sekundę będzie znajdowała się dokładnie na tle Księżyca. Przez cały czas będzie oświetlona przez Słońce, zatem będzie bez problemu widoczna gołym okiem!

Poniżej mapka linii centralnej tranzytu. Aby zobaczyć zjawisko, trzeba znajdować się maksymalnie około 4 kilometry na północ lub południe od wyróżnionej linii.

Ja sam będę stacjonował w Pyrzowicach, w punkcie obserwacyjnym na wschód od lotniska. Jeśli ktoś ma blisko, to zapraszam - jest już kilkunastoosobowa grupka zainteresowanych :-)

Więcej informacji: http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=18&t=2839&start=20

#astronomia #kosmos #iss #ciekawostki
Pobierz namrab - Dzisiaj bardzo ciekawe zjawisko w południowej Polsce!

Krótko po godzinie ...
źródło: comment_4qwZ8QxAJUhCxOGB525cjTg7B6EI2Tz6.jpg
  • 27
@namrab: ja mam jakieś 30km więc chyba dupa, ale ten przelot po 12 będę obserwował.
EDIT: chociaż teraz zainstalowałem iss detector i pokazuje że dla mojej lokalizacji przelot po 12 będzie niewidoczny ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@WTFaydh: obserwacje ISS w dzień to bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza, gdy stacja przelatuje w pobliżu Słońca - wówczas oświetlona jest z odwrotnej strony, tak jak Księżyc podczas nowiu. Ja sam widziałem ISS w dzień jedynie kilka razy, zawsze jako czarną sylwetkę na tle Słońca.

@ziomegson: Do samych przelotów polecam Heavens-Above. Do tranzytów na tle Słońca i Księżyca na chwilę obecną jest CalSky, który ma jednak skrajnie nieprzyjazny interfejs.
@l3chu: Około 17:05 nad zachodnim horyzontem pojawi się poruszający się punkt światła. Po kilku minutach będzie o wiele jaśniejszy od wszystkich gwiazd na niebie, a przed 17:09 na około sekundę znajdzie się dokładnie w jednej linii z Księżycem.

@sivy83: Stacja widziana z Częstochowy minie Księżyc w odległości około 5 szerokości tarczy.

@d601: Wymarzoną. Wszystkie modele pogodowe pokazują prawie zerowe zachmurzenie na wieczór.