Wpis z mikrobloga

Ostatnio pod tymi tagami, czytając na szybko na kiblu przeskoczyła mi informacja o tym, że zgodnie z nowościami w kwestiach żywienia - dieta powinna być skonstruowana w ten sposób aby organizm czerpał energię albo z węglowodanów albo z tłuszczy.
Czyli przyjmowanie założeń 2g białka na 1kg/mc, 1-1,5 tłuszczy na 1kg/mc a reszta węgle to już przeżytek? Gdzieś o tym podziale highfat/highcarb można poczytać albo ktoś coś o tym opowie od siebie? I czy rozróżniać przy takim sposobie odżywiania fazy redukcja/masa (że tutaj lepiej tłuszcze wyżej, tutaj węgle)?

#mikrokoksy #silownia
  • 15
Podstawa to 1,2-1,5, do 2g bialka/kg masy ciala przy niskim otluszczeniu. Przyjmując ze najlepsza proporcja bialek do weglowodanow to 1/4, wystarczy wyliczyc wlasnie ilosc bialka, pomnozyc razy 4, powinna wyjsc ilosc weglowodanow. Wyliczyc z tego wartosc kaloryczna. Obliczyc swoje zapotrzebowanie kaloryczne i od niego odjac otrzymana wartosc. Ta roznica to zapotrzebowanie na tluszcze.
jem w razie potrzeby


@saw_an_mars: niewyobrażalne wręcz jak to ułatwia życie a jednocześnie nijak nie wpływa na jakość treningu czy zmiany w sylwetce. Już nie mówiąc o psychice i mózgu, któremu każesz przyjąć codziennie dokładnie 2756, 48kcal, "bo tak"
@berti: @saw_an_mars:
Cieszę się, że ktoś docenia mądrość matki natury.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jan Kwaśniewski, to jest wielka postać, lekarz o niemal zwierzęcym instynkcie żywieniowym, specjalista od diety wysokotłuszczowej, wysokowęglowodanowej i diet mieszanych, a jego syn, Tomasz, to wg mnie najbardziej kumaty biochemik i to ot tak, dostępny na forum.
Nie ma nic lepszego na podniesienie własnej inteligencji i stanu wiedzy, jak przebywanie z mądrzejszymi od
@saw_an_mars:
Na razie jesteś w fazie adaptacji, jak przypuszczam?
Więc przez kilka tygodni nie musisz się białkiem przejmować.
Potrzebujesz go do usunięcia starej maszynerii pracującej na węglach/białku, a wytworzyć nową jadącą na tłuszczach.
Trzymaj z grubsza 1:2-3:0.5-0.8 BTW i jedz do syta, a jak się zaadaptujesz odczujesz to wyraźnie, jako spadek ochoty na białkowe potrawy.

Obie kinazy istnieją w dynamicznej równowadze i te ich "właściwości" to niestety guzik prawda, nie da
@saw_an_mars:
Postaraj się porzucić stare nawyki.
Nie łącz w żaden sposób treningu i odżywiania, bo choć mają wspólny mianownik, to dwa różne procesy.
Kiedy jesteś głodny, to jedz, kiedy nie, to poczekaj, nie wahaj się zostawić połowy posiłku, kiedy w trakcie poczujesz sytość, nie dojadaj tej ostatniej łyżeczki "bo się zmarnuje".
Nie zawracaj sobie głowy regularnymi posiłkami czy obowiązkiem śniadania.
Czasem zjesz trzy posiłki do południa, a czasem tylko jeden pod
@saw_an_mars:
W moim odczuciu najlepsze wyniki daje 2/3 skrobi z ziemniaków i warzyw, 1/3 czegoś prostego, owoce, cukier z cukiernicy czy cukier mleczny z nabiału, koniecznie spożywane z dodatkiem tłuszczu (spowalnia wchłanianie cukru).
Ziemniaki z masłem, warzywa smażone, owoce ze śmietanką, czekolada.

Niektórzy wolą każdy posiłek jeść w proporcji, a inni w ciągu dnia białko i tłuszcz (10-20g Ww wpadnie mimochodem), a na wieczór reszta węglowodanów z tłuszczem przed snem.

Węglowodany
@Gavroche: mialem pisać dlugi elaborat pod moim wczorajszym wpisem nt. ładowania CKD (ktoręgo w końcu nie zrobiłem), ale widzę, że pojawił się post, ktory wiele mi wyjaśnia, wlaściwie wszystko, ale czy na pewno mozna łączyć węglowodany z tłuszczem? Zawsze wałkowane było, ze b+t lub b+w, nigdy w+t. Druga sprawa, czy zasady ŻO, czy tez szeroko rozumianego Low Carb, ale na mase są takie same i manipulujemy jedynie ilością kalorii?
@zavisha:
Na diecie wysokotłuszczowej ilość węglowodanów jest znikoma, około 100g dla dużego chłopa, nie ma znaczenia z czym je zjesz, bo tłuszczu jest 3-4 razy tyle.
Na diecie tłuszczowej węglowodany służą tylko jako budulec i katalizator przemian tłuszczu.
Niestety to "niełączenie cukru i tłuszczu" niezbyt dobrze świadczy o Twojej świadomości dietetycznej, bo to bzdet podobny do "nie można łączyć pomidora z ogórkiem".( ͡° ͜ʖ ͡°)

Również nierozróżnianie
@Gavroche: Nie ukrywam, że jestem świeży, jeśli chodzi o diete i trening, na razie szukam źródeł wiedzy, ale internet to jest zarowno kopalnia jak i wysypisko, stąd często się miotam między różnymi źrodłami. Dieta wysokowęglowodanowa nie jest dla mnie, skoki insuliny, senność, mniejszy lub większy %bf (ale zawsze z oponką) towarzyszą mi przez całe życie. Dopiero, gdy zdecydowałem się wyrzeźbić (zaczynajac od diety zbilansowanej) i obcinając węglowodany zacząłem wchodzić w świat
@zavisha:
"Złota proporcja" to jest optimum przy jakim ludzki organizm pracuje najwydajniej, ale uwzględnia statystykę, a nie mówi wiele o specjalnych potrzebach.
Jeśli stawiasz ciału wymagania, musisz zaspokoić też wynikające z nich potrzeby.

Niewiele o Tobie wiem, ale coś tam wiem.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zakładamy, że jesteś zaadaptowany do korzystania z tłuszczu jako podstawowego źródła energii, oraz że na poprzednich modelach miałeś tendencje do tycia.
Z grubsza,
@Gavroche: I o to mi mniej więcej chodziło :) Pociagnę redukcję 1:2:0,5 a gdy będę chciał wejść na masę zwiększe powoli tłuszcze i będę obserwowal. Czytałem juz o BV, staram się wybierać białko o jak najwyższej wartość - na dniach będę robił przepyszny pasztet optymalny ( ͡ ͜ʖ ͡) Dzieki za pomoc :)