Wpis z mikrobloga

Jak wszyscy wiecie (a może nie wiecie), w tym roku (a dokładnie wczoraj) przypada 100 lat od opublikowania Ogólnej Teorii Względności przez Alberta Einsteina. Teoria zaproponowana przez wybitnego fizyka jest bardzo skomplikowana. Warto przytoczyć cytat, który często pojawia się przy rozmowach o OTW:

Brytyjski astronom Arthur Stanley Eddington zapytany, czy to prawda, że teorię względności rozumieją tylko trzy osoby na świecie, miał zapytać „A kto jest tym trzecim?”

OTW została potwierdzona obserwacyjnie już w 1919 roku przez Eddingtona. Podczas całkowitego zaćmienia Słońca, udało mu się zaobserwować przewidziane przez teorię względności ugięcie promieni świetlnych odległych gwiazd w polu grawitacyjnym naszej Dziennej Gwiazdy. Innym dowodem potwierdzającym OTW jest ruch peryhelium Merkurego.
Tyle słowem wstępu.

Dzisiaj będąc na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5) trafiłem na wystawę poświęconą temu wydarzeniu zatytułowaną The Road To Relativity. Wystawionych jest kilkanaście gablot z rękopisami Einsteina (obliczenia, listy). Każdy rękopis jest opisany, więc można dowiedzieć się sporo ciekawy rzeczy. Jeśli ktoś ma niedaleko lub będzie w pobliżu, zachęcam do zobaczenia na własne oczy tego "przełomu w nauce" :)

#nauka #fizyka #astronomia #ciekawostki #warszawa
źródło: comment_1rNSFNWvgH4LLeoRZfh3glLPZF14HzcJ.jpg
  • 12
Brytyjski astronom Arthur Stanley Eddington zapytany, czy to prawda, że teorię względności rozumieją tylko trzy osoby na świecie, miał zapytać „A kto jest tym trzecim?”


@vLeg3nd: To jest myśl. Powiedzieć że się to rozumie. Zapłacić pozostałym dwóm za to żeby potwierdzili. Zostać sławnym. Wygłaszać jakieś wykłady o tym, których nikt nie rozumie więc możemy pieprzyć od rzeczy. Kasa leci! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vLeg3nd: jak w tym kawale:
Rozmawia dwóch profesorów fizyki:
-Moi studenci to chyba jacyś debile
-Dlaczego?
-Wykładam im teorię względności już chyba setny raz, nawet ja ją już zrozumiałem a oni dalej nic xD
To mit z tym nierozumieniem teorii względności. W tysiącach można liczyć ludzi, którzy ją "rozumieją" (chyba że jeśli ktoś nie odpowie na któreś kolejne pytanie "dlaczego?", uznajemy, że nie rozumie – wtedy można powiedzieć, że nawet twierdzenia Pitagorasa nikt nie rozumie).
@Clermont: Tak, teraz tysiące ludzi już rozumie teorie względności, masz racje. To z Eddingtonem to anegdota, ale podejrzewam że w czasach kiedy OTW powstało, tak mogło być.
@vLeg3nd: ostatnio byłem na wykładach o astronomii i fizyce na UJ w Krk i jeden z prof powiedzial ze Einstein opublikowal swoje wzory na OTW 25.10.1915 roku....
jesteś pewny co do swojej daty?