Wpis z mikrobloga

Wymyśliłem taki pomysł, całość przedstawionego rozwiązania nie istnieje, jest to moja propozycja dla standardu sieci web.
Co byście powiedzieli na:

w internecie istnieje mnóstwo małych programików które polegają na np. konwertowaniu rgba do hex, miarki, konwertery pdf, mp3, filtry graficzne.
Powinien powstać prosty sposób, aby takie małe projekciki oprawić ramy standardu WebApps, specjalnie oznaczone jako małe appki. Z interface które (najczęściej) na ekranie zajmują mało miejsca i też są proste w działaniu.

Celem tagu miniapp jest dostarczenie bezpiecznego(na miarę możliwości) zastąpienia wszystkich "free online... apps", dostarczenie użytkownikom jednolitego, przewidywalnego interface bez niepotrzebnych dodatkowych treści(jak np. reklamy).

Zestaw standardowych typów web aplikacji i gotowych, wbudowanych w przeglądarkę interface-ów (nowy tag HTML), korzystając ze standardu WebComponents, ES6 Modules, WebApps i dodatkowo Web Extensions API.

Tag miniapp ma własny interface, to jest takie same coś jak input[type="file"] lub tag video, tyle że z bardziej złożonym interface.

Np. użycie tagu miniapp typu "converter" na własnej stronie:
---

---
Ten tag dostarcza przycisk "Załaduj plik/i", lista skonwertowanych plików itd., tak jak tag video dostarcza przycisk "play", pasek postępu, fullscreen itd.

Przykładowy shadow dom wbudowany w przeglądarki(dostarczany przez przeglądarki a nie twórcę konwertera!) dla tagu miniapp z typem "converter":
---

---

Przykładowy moduł w standardzie ES6 Modules dostarczony przez twórcę na własnym hostingu lub w bazie modułów nazwanej WebMiniApps Store, moduł musi mieć taką uniwersalną strukturę:
---
export title = "WebMiniApp Name";
export description = "WebMiniApp Description";
export author = "Author Name";
export packagetJson = "adres-do-package-json";

export sendFileBlob = function(fileBlob || tabFileBlob) { /*/ }; // funkcja którą moduł (konwerter) przyjmuje pliki które ma konwertować
export callback = function() { /
*/ return fileBlob || tabFileBlob }; // callback którym moduł wysyła gotowe skonwertowane pliki do interface miniAppki
export settings = [ {name:"", type="", description:"", example="", image=""} /*, (...)*/ ]; // opcje dostarczone przez moduł dla użytkownika
export sendSettings = function(argumets) { /***/ }; // funkcja którą miniApp wysyła preferencje użytkownika z interface do modułu
---

sklep z WebMiniApps. Oparty o istniejący Firefox Marketpace. Wystarczy wrzucić do sklepu plik zip z module.js i package.json w standardzie WebApps.

Podsumowując: twórca dostarcza moduł ze skryptem konwertującym, reszta jest wbudowana w standard HTML i dostarczane jest przez przeglądarki.

Dodatkowe propozycje:
- Możliwość dopasowania stylu i działania interface i przez użytkownika za pomocą Web Extensions API, można dostarczyć własny shadow-dom dla danego typu dla tagu miniapp.
- Dzięki małej zajmowanej przestrzeni na ekranie można je wyświetlać np. w panelach popup wywoływanych w jakiś oryginalny sposób, np z menu kolekcji mini appek.
- W API można też przewidzieć możliwość monetyzacji przez API reklam(nienachalnych) oraz systemu dotacji.

#javascript #webdev #firefox #firefoxos #chrome #webdesign #frontend #webmastering

Wzywam wszystkim zainteresowanych:
@Mortale, @hoRacy, @rbielawski, @mirko_chat, @RonPaul, @owocbananowca, @Afur
  • 11
@ufik78: Aktualnie zdobyłem kontakt do polaka pracującego w San Francisco w Mozilli. Do grudnia ma się odezwać a jak nie to inny polak z Mozilli (którego poznałem przy okazji dodawania swoich rozszerzeń do Firefoksa do AMO) się z nim osobiście skontaktuje w tej sprawie na miejscu w San Francisco.
@look997: Ja rozumiem to tak:
Każde coś robi swoje API wg podanego szablonu dzięki czemu jest jedna aplikacja obsługująca dany szablon dla wszystkich cosiów.
Sam akurat bardzo nie lubię PHP, HTML i wszystkiego co się z tym(webdev) wiąże ale akceptuję myśl że jest jakaś szansa że tam skończę... (student IT... I to leniwy...)

Chociaż jak tak doczytałem to chcesz żeby ktoś wrzucał tylko moduł i json'a a reszta ma się dziać
Chociaż jak tak doczytałem to chcesz żeby ktoś wrzucał tylko moduł i json'a a reszta ma się dziać sama 0o


@owocbananowca: No właśnie to jest istotą sprawy.

Kiedy chcę np. coś przekonwertować to wpisuję w Google np. converter pdf to html i mam listę wyników. Część z nich to online convertery, część pliki exe do pobrania.

Otwieram stronę z konwerterem a tam napchane najróżniejszych niepotrzebnych w ogóle przycisków, tekstów - przecież
@look997: To byłoby zadziwiająco proste i przyjemne w obsłudze. Cięższe do zrealizowania bo... bo trzeba by do wszystkiego coś takiego stworzyć a przecież to co jest zazwyczaj działa dobrze.

Ale jeśliby się przyjął pomysł to większe i ważniejsze serwisy musiałyby się dostosować(co im szkodzi) a wszystko nowe łatwiej mogłoby powstawać.

Jeśli dobrze rozumiem ideę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)