Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #silownia
Pisałem tydzień temu Tutaj w sprawie przysiadów. Nagrałem swoje dwie serie z następnego treningu. Pytanie moje, co sądzicie o technice? Na pierwszym filmiku seria rozgrzewkowa, ok. 50kg, na drugim 97,5kg. Rzecz w tym że miałem bóle w odcinku lędźwiowym i zastanawiam się, czy przysiadam tak, jak trzeba. Z góry dzięki za wszelki feedback!
Rozgrzewkowa
97,5kg
Wołam @ukazuyr który polecił mi nagrać ;)
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@longfinger1: Poza uwagami dot szerokiego rozstawienia nóg to dla mnie najbardziej rzuca się w oczy małe spięcie jeśli chodzi o górę ciała. Weź sam gryf, chwyć go na szerokość jaka będzie dla Ciebie odpowiednia i zrób jedno wyciśnięcie go zza głowy, opuść i zapamiętaj tą pozycję. Mocno zepnij całe plecy i prowadź łokcie bardziej w dół. Ale ogólnie nie jest najgorzej :)
  • Odpowiedz
@longfinger1: Jako ze @berti strozuje dzisiaj na tagi, to juz nie mam nic do dodania. Zastosuj w miare mozliwosci do swojej techniki rady, ktore podal @berti, to powinno wystarczyc.
Do tego ktos inny rzucil rade wyzej - robic fronty. Tak, z ta rada sie na 10000% zgodze. Jak chcesz poprawic technike, to warto dorzucic raz na jakis czas troche front squatow, bo one zdecydowanie mniej wybaczaja. Przy
  • Odpowiedz
@pokey: Stopy musisz dopasowac do siebie. Generalnie chodzi o rozstawienie stop na tyle na zewnatrz, zeby twoj korpus zmiescil sie miedzy nogi na samym dole.
  • Odpowiedz
@ukazuyr: w przysiadzie przednim główną barierą najczęściej jest mobilność odcinka piersiowego kręgosłupa (thoracic mobility), nawet jeśli wygląda to na problem z nadgarstkami czy barkami.

a co do stóp, to ja jestem w stanie zrobić przysiad ze stopami złączonymi i korpus się mieści. po to robisz ruch kolan na zewnątrz. oczywiście u każdego może to wyglądać inaczej, bo parametrów opisujących budowę miednicy i stawu biodrowego jest z dziesięć, więc jak widać
  • Odpowiedz
@berti: Jako nadgarstki podalem przyklad, w froncie jest duzo mozliwosci "zfailowania"

Co do stop - oczywiscie ze robisz ruch kolan na zewnatrz, jednak w standardzie ruch kolan na zewnatrz powinien byc +/- taki jak rozstawienie stop. Dlatego tez u kazdego to inaczej wyglada
  • Odpowiedz
jednak w standardzie ruch kolan na zewnatrz powinien byc +/- taki jak rozstawienie stop.


@ukazuyr: nie do końca się z tym zgodzę, ale to już szczegóły. To to co piszesz jest właściwe, ale są przypadki gdzie można przysiad zrobić jeszcze "właściwiej" ;-)
  • Odpowiedz
@ukazuyr: @berti: dopuszcza się minimalną rotacje stóp na zewnątrz w siadzie - ale to już powoduje inną pracę mięśni pośladkowych - prawidłowo zawsze siada się stopami równoległe, palcami do przodu

ja wiem, że Klokov i reszta siadają z rozkraczonymi, ale to sport i inne ciężary - wtedy "można"
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: No , tego to mi pan nie wmowisz. Sorry, ale biomechanicznie nie da sie wytlumaczyc tego farmazonu rodem z polskich kursow na trenera. Zreszta, ja swoja wiedze na temat siadow tez nie biore z kosmosu, tylko z mojego bycia na studiach na sekcji TB.
  • Odpowiedz
@ukazuyr: czego niby? że tak siada połowa świata? poprawny przysiad to stopy równolegle, kolana na zewnątrz, ruch odbywa się w biodrach, a stopy nie mają prawa drgnąć

nie mówimy tu o trójboju - tam liczy się wynik a nie zdrowie - i biomechanika odgrywa tam inną rolę - sam McGill mówił, że nie da się siadać olbrzymich cieżarów bez oszukanej techniki

p.s. polskie kursy na trenera to właśnie wiedza w
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: To ciekawe jakie kursy, wielu znajomych z sekcji poszlo na kursy "super mega fajne" i tam wlasnie gadaja to co Ty - stopy rownolegle. No coz, widocznie dwuboisci inni ciezarowcy xx lat siadaja zle. Bywa. Nie chce mi sie na ten temat nawet dyskutowac.
  • Odpowiedz
@ukazuyr: której części nie rozumiesz? napisałem, że przysiad normalny a przysiad sportowy różnią się i to diametralnie

nie bez znaczenia trójboiści często mają kolana do wymiany - to właśnie ta mechanika siadu działa

i tak, oni wszyscy siadają źle - jeżeli przyjmiemy podstawy anatomii i biomechaniki - jeżeli przyjmiemy pozycję, w której można dźwignąć jak najwięcej żeby wygrać zawody to tak - siadają dobrze

nie o tym był temat, więc
  • Odpowiedz
@berti: Panie, a po co mówić sportowcom o kolanie Valgus, przecież dla nich hurr durr tylko wyniki ważne , stopy na zewnątrz i rura - nie przetłumaczysz, że teraz można siadać lepiej, wydajniej - nie i już, bo tak się siadało za czasów jaskiniowców, i teraz też tak trzeba : )
  • Odpowiedz
@rudy_bigos:

Spend some time on youtube watching the elite level weightlifters. You’ll notice the overwhelming majority squat with the toes out. Yet ACL tears and strains and other serious acute knee injuries are extremely uncommon among weightlifters, despite the ballistic nature of the majority of their squats.

In short, squatting with the toes out to a correct degree (i.e. not excessive rotation to accommodate ankle inflexibility) and with a proper
  • Odpowiedz
@ukazuyr:
Piszę już 3 raz, że w sporcie każdy siada z palcami na zewnątrz - ale to są inne reguły. Tam owszem wszyscy mają to w dupie bo tak się przyjęło ( pomijam już pierwszą część tekstu, która mówi, że lepiej siadać z palcami w przód w sporcie, bo ma to lepsze korzyści w każdym innym ruchu jak lądowanie czy sprinty )

Zielonka na siłowni, nawet waląc 150kg ma siadać z palcami w przód bo tak jest bezpieczniej dla kolana - rozumiesz? Masz rotować podłoże stopami, masz wkręcać się w ziemie, spinać dupę, pracować przeponą, pracować pełnym pośladkiem, wciskać plecy w gryf przy wyjściu. Bo tak jest k---a bezpieczniej. C--j mnie obchodzi, że tak nie siadają trójboiści. Jako trener i fizjo nie pozwalam siadać jak profesjonaliści, bo mała garstka może siadać jak profesjonaliści.

Ludzie naoglądali się filmów z prosami i próbują walić jak prosy. Idiotyzm. 3/4 ludzi nie potrafi siąść swojej wagi z palcami w przód a szykują się na 1,5x z palcami na zewnątrz, z głową w górze. No
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: Drogi wykopowiczu, ta dyskusja nie ma zadnego sensu. Nie ufam i nie zaufam wykopkom, ktore bez podawania zadnych logicznych zrodel calkowicie przecza temu, co czytalem, widzialem i slyszalem. Musisz niestety pogodzic sie z faktem, ze nadal bede siadal "toes-out', bo taki ruch jest dla mnie po prostu wygodniejszy.

Z mojej perspektywy swoim klientom mozesz kazac nawet siadac majac palce zwrocone w kierunku d--y, jest mi to wszystko jedno.
  • Odpowiedz
@rudy_bigos: No jakos mogles podac i nie podales. Zalozyles z gory ze kazdy jest tutaj "casual" 50kg i musi siadac rownolegle. No i co teraz? Jak tu na #mikrokoksy znajdziesz amatorow powerliftingu albo weightliftingu to tez tak kazesz, bo tak sie siada "zdrowo" ? cmon, dude, wtf?
  • Odpowiedz