Wpis z mikrobloga

@bazingaxl, @mediateh7, @emtei sytuacja u mnie jest taka, że przez lata technikum(robie ostatni rok) i gimnazjum zniechęciłem się strasznie do matmy, na lekcjach totalna wyjebka, w domu zapi*rdalanie przed sprawdzianem i wyciągam 3 czasem 4.
Wiążę swoją przyszłość z webdev, ale zastanawiam się czy jest sens katować się tych parę lat i czy to faktycznie pomoże mi w pracy.
@Filem00n: ja studia zacząłem, ale po pierwszym semestrze skończyłem. Nie żałuję. Uczę się sam w domu, chodzę na konferencje. Z pracą problemu nie ma (tylko w jednej firmie była, ale to państwowa, pomyłka...). Obecnie praca znalazła mnie sama, zarobki OK, brak studiów i portfolio, tylko 3h rozmowa trwała, sprawdzała umiejętności techniczne.
@Filem00n: spójrz na temat nieco szerzeni niż tylko na programowanie.
Studia informatyczne, to nie szkoła programowania. Tutaj masz programowanie(zazwyczaj kilka paradygmatów i języków, desktop, mobile, web), podstawy sieci komputerowych, administracji, sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej, algorytmy i struktury danych, dużo matmy.
Oczywiście można to ogarnąć samemu, ale wymaga to niesamowitej motywacji. Znajomość tych wszystkich tematów sprawia, że jest się zwyczajnie dużo bardziej świadomym pisząc swój kod.

Druga sprawa - jeśli nie wybierasz
@Filem00n:

Jeżeli chodzi o frontend prędzej czy później będziesz musiał napisać aplikacje z użyciem framworka mvc np: angular, backbone, etc... a tam dobre nawyki programowania są niezbędne. Liczba linia JavaScriptu rośnie więc jakość kodu powinna być na odpowiednim poziomie żeby można to było w jakikolwiek sposób rozwijać.

Niezbędne stają się wzorce projektowe etc. nie musisz iść na studia żeby nauczyć sie programować, książki i kursy znajdziesz w necie, na studiach poznasz
@Eoghan: @mike_oldfield: jako że trochę miałem do czynienia z grafiką to alternatywą są studia z grafiką komputerową(myślę o asp z projektowaniem graficznym), nie jest to może zawód z którym łączę przyszłość ale bardzo przyjemnie mi się to wydaje.

Studia dzienne dla mnie nie wchodzą w grę, strata czasu, zaoczne only.
@Filem00n: akurat informatyczne studia zaoczne to moim zdaniem strata czasu. Miałem okazję poprawiać chyba 1, albo 2 kursy z zaocznymi i materiał okrojony był o połowę, prowadzący mieli raczej "luźne" podejście do terminów i oddawania zadań, generalnie część osób szła tam też poprawiać kursy, żeby mieć po prostu luz, bo prawie nic nie trzeba było robić. Dla wiedzy bym się tam na pewno nie wybrał, dla papierka ok.
@emtei: Jeśli idziesz na studia, gdzie uczą przestarzałych rzeczy to tak, na studiach nie mają cię uczyć konkretnych narzędzi, bo to nie szkółka niedzielna, tylko podstaw. Jeśli ktoś całe życie zawodowe chce robić proste strony to studia mu niepotrzebne. Jeśli ktoś jest zdolny - też obejdzie się bez studiów, ale na studiach poznajesz podstawy pod wiedzę okoliczną, tak, aby później, gdy zajdzie potrzeba móc szybko się przekwalifikować. Jeśli jednak idziesz uczyć
@Filem00n: jeśli miałeś do czynienia z grafiką i chciałbyś zostać wykopowym programistą HTML za 15k to trochę musisz przejrzeć na oczy. Developerka ogólnie idzie w kierunku technologi webowych. HTML jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o warstwę interfejsu. a więc HTML + CSS to podstawa. i tutaj zaczyna się pułapka: wiele osób okopuje się w tych dwóch technologiach.

Obecnie jest duże ssanie na rynku i firmy zatrudniają takich klepaczy co potną PSD'a
@Filem00n: Programowanie jest trudne i jak chcesz osiągnąć pro level to nie ma drogi na skróty. Trzeba włożyć w to dużo pracy i studia informatyczne na porządnej uczelni są od zmotywowania do pracy i do zapewnienia pewnych podstaw, których sam z własnej woli byś nie przerobił. Nowe technologie poznajesz sam.