Wpis z mikrobloga

Trochę osób zaplusowało mój poprzedni wpis, więc zobaczymy co z tego będzie :)
http://www.wykop.pl/wpis/14603193/mirki-bylibyscie-zainteresowani-wpisami-o-odziezy-/
Mam pomysły na kilka wpisów, zobaczymy, którego typu informacje przypadną Wam najbardziej do gustu. Postaram się, aby były jak najkrótsze, co by ktokolwiek doczytał je do końca.

No to, zaczynamy!

Z pewnością nie raz widzieliście jak panowie i panie, pracujący przy drodze, chodzą w ciuchach z wszytymi taśmami ostrzegawczymi. Generalnie wszyscy wiedzą do czego te taśmy służą (tak z grubsza), bo z tego samego powodu elementów odblaskowych używają piesi chodzący po zmroku, rowerzyści, czy kierowcy zakładający kamizelkę ostrzegawczą, np. po awaryjnym zatrzymaniu samochodu na autostradzie.
Pytanie brzmi, czy to ma jakiś większy sens i czy obojętnym jest jak taka odzież np. pracownika drogowego będzie wyglądać.

Norma
Przede wszystkim dla odzieży ostrzegawczej mamy specjalną normę europejską EN 20471.
Generalnie rzecz ujmując norma ta określa wymagania, jakie odzież powinna spełniać, aby móc być odzieżą ostrzegawczą. Przede wszystkim odzież szyta jest z fluorescencyjnego materiału i posiada elementy odblaskowe w postaci taśm. Każda taka odzież jest certyfikowana i otrzymuje jedną z 3 kategorii.

1. Najniższa - do stosowania na drogach prywatnych
2. Trochę bardziej kozacka - dla prac na lub przy drogach typu A i B i kierowców samochodów ciężarowych
3. Najbardziej kozacka - dla prac na autostradach, drogach dwupasmowych oraz lotniskach

To, do jakiej kategorii dany ciuch zostanie zakwalifikowany wynika z powierzchni zarówno materiału fluorescencyjnego, jak i taśmy ostrzegawczej.

Ciekawostki
- Odzież ostrzegawcza certyfikowana jest po praniu - tak, aby być pewnym, że materiał nie traci właściwości
- Ostrzegawcze bluzy robocze mają taśmy ostrzegawcze na rękawach również dlatego, że jest to wymagane przez normę. Powód jest prosty - gdyby taśmy były tylko na obwodzie kurtki, ręce opuszczone wzdłuż tułowia zasłaniałyby je.
- W celu uzyskania najwyższej kategorii można łączyć odzież (np. bluza + spodnie), ale muszą być noszone razem.
- Szerokość taśmy na ubraniach to min. 5cm
- Jakość tkaniny fluorescencyjnej bada się spektrofotometrem, a taśmy ostrzegawczej retroreflektometrem.

Podsumowując, nie każda odzież posiadająca taśmy odblaskowe jest odzieżą ostrzegawczą, więc uważajcie na drogach ;)

Wołam plusujących i komentujących, dodaję zdjęcie #ladnapani na zachętę ( ͡° ͜ʖ ͡°) i zakładam tag:
#bhpboners

#bhp #pracbaza #bezpieczenstwowprzemysle

@Marbarella @Masterfcb @HiperwitaminozaStosowana89 @yazir @Woodziak @Zarov @SuwakTrzy @Yankumiii @Mamuts @Pawel4014 @sebool @pamietamfanzonuna @apaczacz @marcho87 @gleorn @electroone @XTas @KurtMeyer @laleczkaZsaskiej @GoracyStek @WhiteRower @KrileFisher @J_J_J_J_J @chudy90 @srgs @bartek138 @Pawlo33 @Merkuriusz @kozi @snx @cyckidupa @sawer91
Pobierz
źródło: comment_8fIalrIJc4U1XCDxtq2euaJAqLHLf5zK.jpg
  • 12
@ArRog: Dzięki, że wołasz. Ja pracuję w głębokich wierceniach za ropą i gazem na lądzie, nosimy kombinezony jednoczęściowe z taśmami odblaskowymi na: nogach powyżej kostki, barkach oraz rękach powyżej nadgarstka. Materiał jest też antyelektrostatyczny, by nie powodował wytwarzania iskier mogących wywołać pożar lub wybuch gazu.
@ArRog: Siema, słyszałeś może o marce Engelbert Strauss? Możesz coś powiedzieć o ich jakości? Używam w robocie i chętnie bym zasięgną opinii fachowca o nich ( ͡° ͜ʖ ͡°)