Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu pracuję nad platformą developerską dzięki której mógłbym z łatwością budować projekty oparte o #esp8266. Założeniem jest, aby hardware był zarówno miniaturowy jak i łatwy do zmontowania przez domorosłego elektronika w warunkach domowych, z wykorzystaniem narzędzi nie najlepszego sortu. Oczywiście zacząłem od przejrzenia wszystkiego co jest dostępne na rynku: nodemcu, tinyesp i wiele innych, ale zawsze coś mi nie grało. To za duże, to za wolne, to używa przestarzałej wersji.

Tak narodził się pomysł projektu o nazwie #espstack, którego celem było opracowanie jak najmniejszych, jednocześnie możliwych do wyprodukowania w domowych warunkach, obwodów drukowanych. Kompatybilnych z różnymi wersjami ESP (03, 07, 12). Odseparowanych pod względem funkcjonalnym - każda z płytek ma wykonywać tylko określone zadania, nie polegać na hardware innych płytek. Płyki łączone w pionie (stackowane).

Zanim dokończyłem ów projekt postanowiłem rozwinąć projekt poboczny - microstack. Założenie podobne jak powyżej, jednak ten projekt ma być łatwy do zlutowania w domu, ale płytki wykonane będą przez "fabrykę", tj. #oshpark, #dirtypcb lub podobną. Dodatkowo, jako że ścieżki nie muszą być tak szerokie, również rozmiar powinien ulec zredukowaniu. Dwa tygodnie temu dostałem pocztą wszystkie potrzebne części, polutowałem, i mogę pochwalić się pierwszymi efektami (patrz gif poniżej). Rozmiar pojedynczej płytki to 1"x1"

Oczywiście sporo jest jeszcze do poprawy ale jestem bardzo zadowolony z pierwszych efektów.

źródło: comment_DX686q4vf5e521tbasZ7vGrN4aDyCdwO.gif
  • 16
@baba_by_sie_jednak_przydala: wyobraź sobie kostkę 1"x1"x1", którą możesz zasilać z akumulatora Li-Po, podłączyć pod USB aby zasilać z komputera, wgrać nowy firmware albo tylko podładować baterię. Możesz napisać własne oprogramowanie, sterować oświetleniem, wyświetlać dane na wyświetlaczu, pobierać dane z czujników. A to wszystko za kilka dolarów (w częściach).

A.. i zapomniałem wspomnieć - #esp8266 ma wbudowany moduł WiFi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@UmCykCyk: Co do nazwy - myślę żeby zostać przy tym co mam - espstack. Logo - chętnie bym jakieś przygarnął jakby ktoś chciał pomóc. Fanpejdżu nie będzie, gdyż...

..nie będzie komercyjnej wersji tego projektu. W każdym razie nie zamierzam na tym robić pieniędzy, bardziej udostępnić projekt ludziom by sobie zrobili samodzielnie własne kopie. Ja daje projekty płytek na zasadzie "open hardware".

@pawvic: Projekt z założenia miał mieć charakter edukacyjny. W