Wpis z mikrobloga

@nama: w sensie ze raz się cieszy a za chwilę foch i z budy nie wyjdzie. a poza tym boją się nowych ludzi straszliwie. poza tym to fajny, pocieszny piesek;)
@pucka25: to chyba jakiś berneńczyk z pseudohodowli, których jest od groma z racji popularności rasy. Rasowy pies nie może się tak zachowywać i takie egzemplarze nigdy nie będą psami hodowlanymi. Berneńczyki przechodzą obowiązkowe testy psychiczne. Poza tym to nie jest rasa do trzymania w budzie/kojcu. A strach przed ludźmi świadczy o braku socjalizacji, co tym bardziej mnie utwierdza w tym, że bernol o którym piszesz pochodzi z niepewnego źródła. Jest to
@nama: oby Twój był cały czas taki jaki jest teraz:) naszego ciężko jest juz zmienić wiec kochamy go takiego jakim jest, taki urok naszego "egzemplarza".
@pucka25: nie chciałam Cię obrazić, ale niestety zachowanie Twojego psiaka nie opisuje zdrowego berneńczyka. Trzymanie bernola w budzie świadczy też o zupełnym braku wiedzy o tej rasie. O mojego martwić się nie muszę, kluczowe są pierwsze tygodnie życia i hodowczyni odwaliła kawał dobrej roboty, co teraz procentuje.
@nama: @pucka25: dlaczego uważacie, że starszego psa nie można niczego nauczyć/oduczyć, zmienić nastawienia? Może trwa to nieco dłużej, bo trzeba psa przekonać że jakieś jego zachowanie jest niewłaściwe i wskazać mu te poprawne, ale pisanie, że

naszego ciężko jest juz zmienić

i

kluczowe są pierwsze tygodnie życia i hodowczyni odwaliła kawał dobrej roboty

to jakby przekreślanie własnego wkładu w ułożenie psa. Mam 6-letniego psiaka i codziennie ćwiczymy komendy i uczymy
@nama: ależ stek bzdur... ręce opadają.

obowiązkowe testy psychiczne


Psa jest znacznie łatwiej zepsuć niż naprawić. I testy psychiczne u 2 miesięcznego szczeniaka mogą co najwyżej wykazać predyspozycje, a nie zaprogramowanie na "idealnego berneńczyka

Rasowy pies nie może się tak zachowywać i takie egzemplarze nigdy nie będą psami hodowlanymi


Oczywiście, że może się tak zachowywać - zależy jak go wychowasz (albo nie wychowasz). Jako ciekawostkę dodam, że rasą odpowiedzialną za najwięcej
@Bezsprzecznie: ja nie mówię, że się nie da. A drugi cytat odnosi się do mojego psa i jest odpowiedzią na:

oby Twój był cały czas taki jaki jest teraz:)


więc trochę wyrwane z kontekstu. Niemniej berneńczyki to rasa, która ma delikatną psychikę i niestety, ale zaniedbania w socjalizacji szczeniąt raczej są trwałe. Strachliwy pies nie stanie się nagle odważny, można go uczyć i stymulować, pomóc radzić sobie ze stresem - jak
Psa jest znacznie łatwiej zepsuć niż naprawić. I testy psychiczne u 2 miesięcznego szczeniaka mogą co najwyżej wykazać predyspozycje, a nie zaprogramowanie na "idealnego berneńczyka


@Bieniuraper: NIKT nie robi testów psychicznych szczeniakom! Testy psychiczne przeprowadzane są po 12 miesiącu życia (najwcześniej). Test jest obowiązkowy, który musi przejść każdy pies i każda suka, aby otrzymać uprawnienia hodowlane.

Oczywiście, że może się tak zachowywać - zależy jak go wychowasz (albo nie wychowasz). Jako