Wpis z mikrobloga

@tusiatko: p. S. Trochę odbieram to co piszesz tak samo jak pytam swoich kursantów: "Is English grammar easier than Polish grammar?". Zawsze mówią, że nie, bo Polacy, ale wiadomo, że obiektywnie angielska gramatyka jest łatwiejsza od polskiej.
  • Odpowiedz
@majlo1985: Ale nie rozmawiasz z uczniem, który nie ma wielkiego pojęcia o jednym języku obcym, tylko z osobą, która jakieś pojęcie na temat kilku języków ma i może wyrazić dosyć obiektywne zdanie. Nie na zasadzie, nie znam się, ale się wypowiem.
  • Odpowiedz
@tusiatko: no ale właśnie nie wyrażasz zdania obiektywnego, tylko subiektywne (stąd moje porównanie do polskich uczniów). Bo obiektywnie gramatyka niemiecka jest najzwyczajniej w świecie trudniejsza od hiszpańskiej. I w ogóle niemiecki jest trudniejszym językiem.:) I tylko tyle chciałem powiedzieć.
  • Odpowiedz
@tusiatko: wiesz, jeśli naprawdę chcesz mnie przekonać, że niemiecka gramatyka jest łatwiejsza od hiszpańskiej, to nie mamy o czym rozmawiać. Jeśli chcesz mnie przekonać, że DLA CIEBIE jest łatwiejsza, to spoko. Jak już napisałem jestem w stanie w to uwierzyć.
No a myślisz, że co te rankingi biorą pod uwagę, gdy ustalają kolejność trudności nauczenia? Samo słownictwo? No chyba logiczne, że gramatyka jest uwzględniana; i to jako jeden z głównych
  • Odpowiedz
@majlo1985: No tak, tylko słownictwo może jednym bardziej lub mniej wchodzić do głowy, szczególnie jeżeli nie ma styczności z językiem z tej samej grupy. Polski i hiszpański mają więcej podobnych wyrazów niż polski i niemiecki, więc to by dużo wyjaśniało. Fakt ten może wydłużyć proces nauki, ale sama gramatyka nie jest trudna. Wystarczy załapać "system". Wymowa jest prosta, gramatyka prosta, nie wiem skąd to przekonanie u nas, że to taki
  • Odpowiedz