Wpis z mikrobloga

@AllOver: to może byś skelił jakiś wpis na temat "jak samolot lata" bo ja to kiedyś rozkminiałem ale wszystko zapomniałem :þ
Chyba, że już było, wtedy zamykamy temat a ja kieruję się ku funkcji "szukaj" :þ
PS Poza tym wiesz, te artykuły/ programy tez pewnie tworzą ludzie po studiach
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@Mirabelkowa: są tu dwa profile lotnicze (kształt skrzydła w przekroju) ten po lewej w takiej pozycji jak na rysunku generuje większą siłę nośną (czyli lift) od tego po prawej i dlatego nabija się z niego. Ten po lewej może unieść cięższy samolot w powietrze.
  • Odpowiedz
@Mirabelkowa: dosyć uproszczona wersja jest taka: przy kącie natarcia 0 stopni jak na obrazku w tym profilu po lewej stronie powietrze pod spodem będzie poruszać się wolniej niż powietrze na górze. Dzięki temu ciśnienie na dole będzie większe niż ciśnienie na górze - to jest ta siła nośna. W przypadku po prawej profil jest symetryczny więc ciśnienia na górze i na dole będą takie same.
  • Odpowiedz
@pozmu: Chyba nie da się wytłumaczyć w pełni działania skrzydła bez użycia symulacji fizyki płynów. Ale sama zasada jest prosta - skrzydło działa zgodnie z III zasadą dynamiki za pomocą przemieszczania mas powietrza. W jaki sposób? Jak pisałem to raczej jest bardziej skomplikowane, ale główne czynniki to: mechaniczne przepychanie powietrza w dół (pod wpływem napierającego pod kątem skrzydła), oraz (i podobno ma to dużo istotniejszy wpływ) "zjeżdżanie" powietrza z nad skrzydła
  • Odpowiedz