Wpis z mikrobloga

Do mojego różowego przychodzi 13-letni Ukrainiec na korki z polskiego. Pochodzi spod Kijowa, będzie chodził do polskiej szkoły. Czasami zamienię z nim kilka słów. Wczoraj rozmawialiśmy chwilę o wojnie na Ukrainie.

- No Krym już nam zabrali, a wiecie co będzie jak Rosja wygra wojnę? Mówi do mnie całkiem przejęty i chyba jakby niepewny czy może to powiedzieć.
- No co? – pytam.
- Rosja zajmie pół Ukrainy ! Po chwili dodaje: a drugie pół Polska!
Ja zaskoczony, lekko zszokowany, pytam: Tak u was mówią?

- Mówią? U nas wszyscy to wiedzą! Odpowiada.

#ukraina #ukrainainfo #ukrainskapropaganda #polska #rosja #wojna
  • 28
@Dzygurda:
Powinieneś przeczytać jeszcze raz, choćby po to żeby nauczyć się pisać słowo – spod.
A co do meritum. Nie przytoczyłem tej rozmowy po to żeby podzielić się z czytelnikami wiadomością pochodzącą z wiarygodnego źródła o planach rozbioru Ukrainy między Rosję i Polskę. Przytoczyłem rozmowę jako ilustrację obaw części Ukraińców (dziecko powtarza to, co słyszało w domu, od sąsiadów, znajomych etc.) o przyszłość ich państwa i ewentualną rolę Polski w tej
@piotr-gwicz: Dzięki za poprawienie mnie. Naprawdę cieszę się za pomoc w opanowaniu języka! =)

Obaw rodziny mieszkającej w Polsce i oddających dziecko do polskiej szkoły? To już na 50% Polacy a za 10 lat w ogólnie nie bedą pamiętali skąd przyjechali. Asymilują się kompletnie i państwem ich chyba już nie będzie ta Ukraina.
@piotr-gwicz: Pracuję z Ukraińcem, który mówił dokładnie to samo. Większość ludków z Zachodniej Ukrainy podobno wolałaby nawet iść pod nasze skrzydła, niż siedzieć w tym gównograjdołku. Nie żebyśmy mieli jakoś dużo dużo lepiej... ale zawsze( ͡° ͜ʖ ͡°)