Wpis z mikrobloga

Globalny klimat - lipiec 2015 najcieplejszym miesiącem w notowanej historii

Lipiec 2015 był najcieplejszym notowanym miesiącem w notowanej od 1880 historii. Średnia temperatura Ziemi wyniosła 16.61°C - dla porównania średnia dla lipca z XXw. to 15.8°C. Szczególnie ciepłe oceany - nigdy w notowanej historii nie osiągnęły takiego odchylenia od średniej (0.75°C)

2015 do tej pory też jest rekordowy - i nie ma zbyt dużych szans na to, żeby coś to zmieniło. Najprawdopodobniej rekordowy 2014 będzie rekordowy tylko rzez rok. Jak do tej pory okres sty-lip jest cieplejszy od średniej referencyjnej o 0.85°C - to aż o 0.09°C więcej niż poprzedni rekord (wiem - wydaje się być mało ale pomyślcie ile fajerek potrzeba by do podgrzania całej planety o 0.09°C...)

Na mapce temperatur sty-lip widać głównego winowajcę tego, że rekord jest tak wyśrubowany - czerwona plama na zachód od Am Płd na wysokości równika to wynik silnego El Nino, który nakłada się na globalne ocieplenie.
#nauka #liganauki #ligamozgow #klimat #ciekawostki #mikroreklama
Pobierz Sierkovitz - Globalny klimat - lipiec 2015 najcieplejszym miesiącem w notowanej histo...
źródło: comment_uFLibG51S2OypImpPtlofmQACIYxGf70.jpg
  • 12
@Sierkovitz: ludzi walczacych o czysta wode czy niezapylone powietrze nie nazwałbym ekoswirami. Ekoświry walczą z globalnym ociepleniem i przykuwają się do drzew za pieniądze, albo walczą o prawa wielorybów.
@Sierkovitz: Zmiany klimatu to coś na co nie mamy wpływu, tylko z jakiegoś powodu nie jest to w stanie do ciebie dotrzeć. martwisz się tym co będzie za 50 tys. lat ? to fajnie. Takie myślenie ma sens. Tylko za tyle jest prognozowane kolejne zlodowacenie.
@feniks_pn: Po pierwsze - jesteśmy teraz główną siłą napędową zmian klimatycznych. Nie za bardzo rozumiem skąd ci się urodził pomysł, że nie mamy na nie wpływu?

Po drugie tempo tych zmian jest takie, że martwimy się co będzie za 50 lat - nie za 50 000.
Po trzecie - przy obecnych wartościach CO2 w atmosferze nie ma szans na zlodowacenie, więc o tym zapomnij.