Wpis z mikrobloga

Jestem początkujacym linuksiarzem. Jest możliwość zainstalowania mint'a, a na mincie miec wirtualną maszyne która bedzie odpalała windowsa z wszystkimi jego mozliwosciami? Czyli np będe mógł postawić sobie tam sql server?

#mint #linux
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@spontanicznosc: Skoro zaczynasz to polecam Wine - emulator aplikacji na Windowsa, mi był potrzebny do foobar'a(kocham ten odtwarzacz ()). Nawet niektóre gry chodzą (Kozaków zainstalowałem ^ ^).

I jeżeli masz trochę szybszy sprzęt to polecam sobie Gnom'a ogarnąć jako nakładkę graficzną, chyba najśliczniejszy interfejs ze wszystkich jakie w życiu używałem + bardzo praktyczny.
  • Odpowiedz
@ShaFear: :P Wine w zasadzie jest otwartą i okrojoną wersją Windowsa. O co chodzi - jego zadaniem jest stworzenie "silnika" do odpalania aplikacji, czyli np. nie będzie domyślnie w nim kalkulatora, czy pulpitu. Niestety dokumentacja MS ssie, co mocno utrudnia pracę

Otwarty "pełny" Windows to ReactOS. Dość słabo sobie radzi, ale coraz lepiej (na stary komp jak znalazł)
  • Odpowiedz
@fervi Ogólnie lepiej używać normalnych baz danych niż MSSQL ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co jesrt nienormalnego w mssql? To jedna z lepszych baz do duzej ilosci danych.
nie osmieszaj sie z mysqlami, do wordpressa to moze i dobre ale duzy crm/erp obslugujacy setku klientow ... ;-)
  • Odpowiedz
@poszlo_wyszlo: Ja klepię do Postgresa
Niemniej w firmach rzadko kiedy używa się MSSql, głównie przez to, że rzadko stawia się serwer na Windows Server

Coraz częściej spotykam się z opinią, że o wiele lepiej używać SQLite (zapis do pliku), podobno najszybciej śmiga
  • Odpowiedz
@fervi: jasne, chodzi o skale. Sqlite jest dobry do okreslonych rzeczy. Wielodostepu na nim nie zrobisz. Ale desktopowa aplikacja z baza lokalna synchronizujaca sie z glownym serwerem sprawdzi sie.

Posgres jest najblizszy duzym sqlom da sie robic widoki, triggery dobrze pilnuje danych.

Wiele softu z ktorym sie spotkalem uzywa firebirda chociaz jak raz na tym pracowalem to krew mnie zalewala, ze baza nie ma sensownego mechanizmu import/export tylko uzywasz 3rd
  • Odpowiedz