Wpis z mikrobloga

@ufik78: Pytanie co rozumiesz przez próżnię. W kwantowej teorii pola, próżnia składa się z przedziwnych pól, np. pola elektromagnetycznego, pola Higgsa, pola grawitacyjnego. Te pola są wszędzie i wypełniają całą czasoprzestrzeń. W wersji kwantowej podlegają one chwilowym wzbudzeniom. Zmiana wartości tego pola w punkcie czasoprzestrzeni powoduje reakcję z innymi punktami czasoprzestrzeni. Te wzbudzenia interpretujemy jako fotony, czyli nośniki "fali elektronagnetyczej". I takie wzbudzenie "płynie" sobie w czasoprzestrzeni, ty jako obserwator
  • Odpowiedz
@flager: Ech, ale ten "wodór i cięższe cząstki" też produkują swoje fale elektromagnetyczne, które mogą zostać użyte do przeniesienia fali radiowej, co nie?
@ufik78: Oczywiście, że panuje pole elektromagnetyczne, masz przecież wiatr słoneczny, pola grawitacyjne, wolną energię.
  • Odpowiedz
@urotsukidoji: btw kiedyś nawet chciałem zrobić obwód rezonansowy na częstotliwość podczerwieni, ale z obliczeń wyszło mi, że nie da się zrobić tak małych(o ile dobrze pamiętam) cewek (albo kondensatorów). Szczerze powiedziawszy to było to po części moim zamiarem, ale czasami lepiej zadać pytanie bazując na jakimś przykładzie. Dzięki za linka.
  • Odpowiedz
@Nasu: Nie bardzo, zwykła materia nie jest nośnikiem fale elektromagnetycznej, na takiej zasadzie jak woda przenosi fale od wrzuconego kamienia.
Może natomiast ją emitować i pochłaniać.
  • Odpowiedz
@flager: Serio błąd zrobiłem, nawet fala radiowa z definicji > fale elektromagnetyczne o częstotliwościach niższych niż 3 000 GHz, rozchodzące się w przestrzeni bez pomocy sztucznego przewodnika
dzięki za upomnienie :D
  • Odpowiedz