Wpis z mikrobloga

@ufik78: Nie ma próżni idealnej, tj. są tam cząsteczki tak samo jak na Ziemi, jednak jest ich mniej, przez to ten sygnał nie jest taki dobry. Np. Sonda New Horizon wysyła fale do Ziemi, to jest przewidziany pakiet strat i do tego pakiet naprawczy. Rozchodzi się tak samo. Tyle mi się wydaje, jednak mogę się mylić :P
  • Odpowiedz
@Nasu: nie wiem czy dobrze rozumiem, ale zawsze wydawało mi się, że fala powstaje gdy coś przekazuje energie. Np. Jak wrzucimy do wody kamień.
  • Odpowiedz
@ufik78: No tak, ale jak mirki napisały wcześniej, nie ma idealnej próżni. W kosmosie jest to głównie wodór i jakieś małe ilości cięższych pierwiastków. Do tego dodaj energię ze słońca i masz taki mały rezerwuar cząstek, które mogą przekazać falę dalej.
  • Odpowiedz
@urotsukidoji: Chodzi Ci o o to, że to zaburzenie pola? Ale coś musi te pole wytwarzać, chyba.
@Soxis: hm chyba muszę się bardziej doszkolić, ciężko mi zrozumieć jak z antenty cb radia lecą fotony.
  • Odpowiedz
@Soxis: Mylisz się, @Nasu niczego nie odpowiedział, fale radiowe nie działają na zasadzie wprawienia w drgania zwykłej materii tak jak fale dźwiękowe i nie potrzebują do rozprzestrzeniania się "wodoru i cięższych cząstek"

z anten radiowych lecą tylko i wyłącznie fale radiowe

Czyli właśnie fotony, fala radiowa to fala elektromagnetyczna, w więc fotony
  • Odpowiedz