Wpis z mikrobloga

Na prośbę @Wight: i @aphroman0: wrzucam schemat poglądowy świeżo wymienionej instalacji elektrycznej/sieciowej/antenowej w bloku w wielkiej płycie. Mieszkanie 63m2, 3 pokoje.

Jako takiego schematu kabli ani nie robiłem, ani nie brałem od elektryka, bo nie było sensu. Raz, że układ kabli w podłodze jest prosty, a dwa, że w sumie jest to obojętne, bo w podłodze raczej się nie wierci (ani sąsiad w suficie nie powinien wiercić bardzo głęboko przy ścianach, bo i po co). W paru miejscach wyglądałoby to trochę inaczej (np. podłączenie łazienki), ale... łazienka i kuchnia będą remontowane później, więc było robione tak, by jak najmniej zdewastować (np. dlatego kable w kuchni są w tej chwili w listwie przypodłogowej, a dopiero później będą schowane w posadzkę). Na schemacie nie ma tylko zaznaczonego dodatkowego gniazda z grubszym kablem dla indukcji (położony na kiedyś, gdybym zrezygnował z gazu), TV w kuchni i podwieszanego sufitu w salonie (do tych 6 włączników) ;)

Wszystkie kable do gniazd są ciągnięte posadzką, te do oświetlenia w ścianach bezpośrednio przy suficie i w linii prostej sufitem do lamp.

Elektryk wziął za to dokładnie 7700 zł. Zajęło mu to 2,5 tygodnia (pracował sam, czasem z jednym kolegą), także dlatego że tam mieszkałem i trzeba było przenosić nieliczne mebelki.

#zyciewwielkiejplycie #elektryka
vrah_ - Na prośbę @Wight: i @aphroman0: wrzucam schemat poglądowy świeżo wymienionej ...

źródło: comment_B7dp1cMho7v35v2efVowMivfjosUmKfV.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@soadfan: Normy normami, a jak to się ma do kucia bruzd poziomych w ścianach nośnych w wielkiej płycie? Według Twojego rysunku, gniazdka należy ciągnąć ścianami. Inżynierem nie jestem, ale naruszałoby to konstrukcję budynku, zwłaszcza że bruzda musiałaby być spora w niektórych miejscach by pomieścić wszystkie kable.
  • Odpowiedz
@vrah_: Dzieki. Masz fajną chatę ekstra ustawienie pokoi i gniazdka też fajnie przemyślane na ewentualne przemeblowania pokoi. Nie myślałeś żeby w długim pokoju przestawić drzwi i nie mieć tam takiego małego korytarza?
Swoją drogą troche zastanawia mnie to co napisał @soadfan, bo takie wymogi sporo komplikują jeżeli chodzi o kładzenie kabli. Częściowo pewnie wynika to z tego żeby nie było problemów w przypadku przegrzania i zapalenia instalacji?
Puszczenie kabli w
  • Odpowiedz
@Wight: Ten mały korytarz jest bardzo przydatny, bo jak się przyjrzysz, to zobaczysz że do tylnej ściany jest bardzo głęboko. Była tam i będzie szafa do zabudowy (notabene switch i rozdzielnia też będą zabudowane taką wąską szafą), co genialnie się sprawdza, bo zawsze jest za mało miejsca na różne duperele, a w taką szafę można powsadzać wszystko, wliczając w to duże rzeczy typu deska do prasowania, suszarka na pranie czy odkurzacz.
  • Odpowiedz
@vrah_: Mi też nie bardzo uśmiecha się dłubać w ścianach zwłaszcza nośnych. Jeszcze gipsowe to pal licho raz dwa i gotowe ale w nośnych to juz za dużo roboty i ryzyko.
  • Odpowiedz
@soadfan: Co do tego rysunku i odległości mierzonych od podłogi/posadzki to liczy się je według stanu ukończonego podłogi? Czyli będąc na wczesnym etapie budowy należy doliczyć jeszcze izolacje, posadzki, wykończenie podłogi itp.
  • Odpowiedz
@xtedek: Należy wziąć pod uwagę wylewki.
@Wight: @vrah_: Co do prowadzenia instalacji w wielkiej płycie: zabronione jest kucie w ścianach nośnych. Można puścić na ścianie bez kucia i położyć na to kartongips. Można tak jak kolega zrobił puścić instalację w podłodze i potem i tak wchodzisz na ścianę? Czyż nie? Strefy są pokazane na tej zasadzie jakie odstępy od sufitów, podłóg, okien, drzwi powinny być zachowane.
  • Odpowiedz
@soadfan: W ścianę owszem, z podłogi trzeba wejść, ale wtedy jest to krótka bruzda pionowa i stosunkowo mała, bo tylko taka by jeden kabel wszedł. Co do karton gipsu, to bądźmy realistami, kto by się zgodził tak zmniejszyć swoje mieszkanie obkładając wszystkie ściany w ten sposób? Toż to dobre 2cm straty powierzchni na ścianę.

Swoją drogą, ciągle rozbraja mnie niefrasobliwe podejście niektórych do kucia w takich ścianach. Ostatnio chciałem wymienić drzwi
  • Odpowiedz
@vrah_: Nie bój się tak strasznie tego pojęcia ściana nośna. Ściana jak każda inna, nie ma się co za bardzo z nią pieścić. Wiadomo, że głupio w niej wykuć nowe drzwi, ale bez przesady.
Nie rozumiem tego fenomenu zakładania 9! bezpieczników do mieszkania 60m^2.

Co do elektryki.
Czy zabezpieczenie różnicowo prądowe ma sens, jeżeli w całym bloku nie ma poprowadzonego trzeciego kabla?
@soadfan: Rozwiń mi proszę na tym schemacie, te
  • Odpowiedz
Nie rozumiem tego fenomenu zakładania 9! bezpieczników do mieszkania 60m^2.


@Dziubaster: Zrozumiesz, może kiedyś. Jest to logiczne ze względów praktycznych. Nie wybije Ci całe mieszkania a jakaś część. Nie będziesz mieć egipskich ciemności tylko dlatego, że zadziałał nadmiarowo-prądowy w gnieździe.

Czy zabezpieczenie różnicowo prądowe ma sens, jeżeli w całym bloku nie ma poprowadzonego trzeciego kabla?


Ma! I to jak najbardziej! Rozdział PEN dokonuje się wtedy we własnej rozdzielni. I tak jak
  • Odpowiedz
@soadfan: Rozumiem, że dobrze oddzielić oświetlenie od gniazd na przykład, ale po co takie małe mieszkanie dzielić na 9 sekcji?

Dzięki za odpowiedź w sprawie różnicówek.

Na tym schemacie masz pionowe pomarańczowe kreski. Jak rozumiem, to wskazują one miejsca, gdzie można wyjść na sufit z zasilaniem punktu świetlnego, ale po co są również doprowadzone do podłogi?
  • Odpowiedz
@Dziubaster: Masz powiedzmy 3 pokoje + łazienka + kuchnia daje w sumie 5 pomieszczeń. Teraz tak gniazda - każde pomieszczenie na osobnym obwodzie. Dlaczego? A no choćby po to, że jak przyjdzie wymieniać gniazda, bo się desing nie podoba to wyłączy się tylko jedno pomieszczenie, daje to i bezpieczeństwo i i funkcjonalność. To już masz 5 S-ek. Do tego dwa albo trzy na oświetlenie z tego samego powodu jak wyżej i
  • Odpowiedz
@soadfan: Można nawet każde gniazdo puścić na osobny obwód, ale moje zdanie jest takie, że to bez sensu. Napięcie w domu wyłączam raz na ruski rok i nie robi mi problemu, że nie będzie prądu w gniazdach przez 2-3 godziny. No ale jak kto woli. Dla mnie zbędny wypadek. Nie mam w domu serwerowni, żebym każde pomieszczenie dzielił na dwie sekcje.
  • Odpowiedz
@Dziubaster: Każdy robi to na co mu pozwala budżet. Ja jestem elektrykiem i zawsze radzę funkcjonalność. Zawsze w razie czego łatwiej lokalizować usterki. I nie dzielimy na sekcje a obwody.
  • Odpowiedz