Wpis z mikrobloga

Poruszając temat sondy New Horizons, pracownicy NASA w tweetcie na temat tej misji wyszczególnili kilka liczb:

1. Odległość Ziemii do Plutona w momencie maksymalnego zbliżenia tych planet wynosi 4 443 100 000 km,
2. Planowana odległość którą pokona sonda New Horizons jest ok. 38% większa - daje nam to liczbę 6 131 478 000 km,
3. Wydaje się dużo prawda? Jednak gdyby wlać całą dostępną wodę z powierzchni naszej planety do hipotetycznej rurki o przekroju 1 centymetra, to długość tej rurki byłaby tak duża, że ja #!$%@?ę.

Nauka jest piękna.

#nauka #astronomia #newhorizons #heheszki
  • 22
@tutirutu: Możemy obliczyć długość rurki:
Objętość walca V wynosi pi*r^2*h wg tej strony objętość wody w morzach i oceanach wynosi 1,338,000,000 kilometrów sześciennych. Przekształcając wzór aby dowiedzieć się jaką długość miała by rurka mamy: h= V/(pi*r^2).
1338000000/(3.1415*(5*10^-6)^2) = 1,703644756*10^19km czyli 17,03644756 heksylionów kilometrów jeśli niczego nie pomyliłem. Czyli rzeczywiście długa że o ja #!$%@?ę.
3. Wydaje się dużo prawda? Jednak gdyby wlać całą dostępną wodę z powierzchni naszej planety do hipotetycznej rurki o przekroju 1 centymetra, to długość tej rurki byłaby tak duża, że ja #!$%@?ę.

@tutirutu: Gdybyś zastanawiał się ile to jest "że ja #!$%@?ę", służę pomocą:

Ilość wody na ziemi szacuje się na ok 1.338.000.000 km^3 pierwsze lepsze źródło
Wspomniana rurka jest walcem o średnicy 1cm czyli 0,00001 km więc promień podstawy wynosi
@wooles: @surlin: Wskazówka: Wolfram Alpha liczy za Was, nie trzeba szukać żadnych danych :P

@namrab: A gdzie zabawa? Dzieci też w probówki brać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Archimedes jak się kiedyś obudził, nie miał linijki ani cyrkla, ba systemu nawet dziesiętnego nie miał, ale miał wizję, ktoś mu powiedział, że ta ziemia to duża że o ja Cię... No i wstał, wziął patyka czy co