Wpis z mikrobloga

Mireczki z #sysadmin #sieci #vmware #esxi #wirtualizacja i pewnie #linux mam pytanko. Przenoszę serwery fizyczne do virtualnych maszyn na ESXi 5.5. Chciałbym zrobić tak żeby jedna z maszyn "przejęła" interfejs fizycznej karty sieciowej zainstalowanej na komputerze hostującym ESXi, jak to zrobić? Do czego zmierzam, chcę zwirtualizować 2 serwery które do tej pory chodziły na osobnych komputerach:
PC1 miał 2 interfejsy sieciowe:
- eth0 192.168.88.2 - podłączony bezpośrednio do głównego routera, po którym przechodziła komunikacja na zewnątrz
- eth1 10.0.0.2 - lan
PC2 miał 1 interfejs sieciowy:
- eth0 10.0.0.100 - lan

Na maszynie z ESXi mam 2 karty sieciowe, chciałbym żeby karta NC1 była podpięta do wirtualnej maszyny z PC1 i dostała adres 192.168.88.2, a karta NC2 dostała adres 10.0.0.2. Dobrze kombinuję? Jak to zrobić? To mój pierwszy raz z ESXi i pewnie lamerskie pytanie zadaję, dzięki.

#pytanieit #it
  • 27
@WallyGator: nie doczytałem do końca ale po rpostu podepnij tą fizyczną kartę tylko do jednej wirtualki. Swoją drogą nie znasz systemu i w ciemno na niego migrujesz bez żadnych testów ni nic?
@WallyGator: Coś robi routing między sieciami 192.168.88.0 i 10.0.0.0 ?
Jeśli tak, to tam puszczasz trunka i wpinasz go w esx i tam rozpinasz vlany na dwa vswitche.
Jeśli nie, to kabel z jednej sieci dajesz na jeden interfejs, z drugiej na drugi a w ESX rozpinasz je już miedzy mszyny vswitchami.

http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/vmware-esx-and-vsphere-articles/installation-and-deployment/vmware-understanding-virtual-switch.html
@WallyGator: To żaden problem. W esxi robisz dwa vswitche, jeden spinasz z jednym fizycznym interfejsem, drugi z drugim (do fizycznych interfejsów wpinasz kable z obu podsieci) i na samym esxi zaznaczasz która maszyna, którym intefejsem jest wpieta do którego vswitcha. Przeczytaj link który dałem ;) Przyda Ci się tez od razu na przyszłośc
@WallyGator: Tworzysz sobie dwa vSwitche, na jednym ustawiasz Physical Adapter na Twoją fizyczną kartę sieciową z siecią 192.168.88.0/24, na drugim nie ustawiasz w ogóle Physical Adapter. Na obu vSwitchach tworzysz sobie portgroupy - na pierwszym np. "WAN", na drugim np. "LAN". Na pierwszej VM (PC1) dodajesz dwie karty sieciowe, pierwszą z nich ustawiasz na portgroupę "WAN", drugą na "LAN". Na drugiej VM (PC2) dodajesz tylko 1 kartę sieciową i wybierasz portgrupę
@WallyGator: Jak nadusisz "properties" na prawood vSwitch1, w otwartym oknie przejdziesz na zakładkę "Network Adapters" to po kliknieciu "Add" nie możesz dodać tej drugiej karty?
@Seru: Nie widzi, jest tylko tak vmnic0. Coś czytałem, że tam problem z kartami Realteka jest, tak? Jak będzie potrzeba to skoczę kupić jakąś inną, bo tego Realteka wyciągnąłem z PC1 :P
@WallyGator: Ja bym pokombinował jeszcze. Pogooglaj za nazwa_karty + esxi
Być może bedzie to wymagało zalogowania sie przez ssh do hosta i dogrania jakiegos modułu
@Seru: @kinky: Dzięki Panowie za pomoc. Tak teraz patrzę, że ESXi nie wykrywa mi tej dodatkowej karty sieciowej...

Czy w taki sposób to zadziała? Dobrze zrozumiałem @kinky ?
Tak, wirtualizuję oba.

//EDIT:
PC1 to ServZewn, PC2 to ServWewn

@WallyGator: w ten sposób już na pewno zadziała, nie musisz dodawać drugiej fizycznej karty :)
@kinky: Ja założyłem że bedzie potrzeba podpiecia jeszcze zewnetrznych fizycznych rzeczy do tej drugiej sieci. Jesli jednak nie ma takiej potrzeby to masz racje! @WallyGator - vswitch działa dokładnie tak jak fizyczny switch - zapewnia połączenie L2 miedzy urządzeniami, nie wazne czy fizycznymi czy wirtualnymi :)
@kinky: @Seru: Dzięki raz jeszcze panowie! Jedna rzecz mnie tylko trochę niepokoi. :<

Ja założyłem że bedzie potrzeba podpiecia jeszcze zewnetrznych fizycznych rzeczy do tej drugiej sieci. Jesli jednak nie ma takiej potrzeby to masz racje!


Na moim rysunku ująłem tylko część tej topologii, faktycznie wygląda na takiej zasadzie jak na rysunku. Występują fizyczne komputery klienckie podłączone do fizycznych switchy. Nie wiem czy zbyt dosłownie Cię czasem nie zrozumiałem. Czy
WallyGator - @kinky: @Seru: Dzięki raz jeszcze panowie! Jedna rzecz mnie tylko trochę...

źródło: comment_4DQja3jL8zi4UIRwvCnWqdEFGpVqBSt0.jpg

Pobierz
@WallyGator: Troche tak, bo nie bedzie jak wyprowadzic tej drugiej sieci na swiat.
Mozna to jednak 'obejsc'. Te fizyczne switche jakimi dysponujesz są zarządzalne?
Jesli tak, to podziel jeden na vlany, a do esxi pusc trunka, którego roztagujesz na 2 vswitche :)