Wpis z mikrobloga

Ogarnia ktoś na sali statystykę?
Chciałem zapytać o statystykę matematyczną. Co prawda miałem co nieco w tym semestrze ( np przedziały ufności ) ale ogólnie to raczej sama opisowa. I moje pytanie: czy do tych badań i ogólnie do statystyki matematycznej trzeba mieć solidne podstawy w stat opisowej czy raczej nie jest to jakoś powiązane szczególnie i można w sumie nauczyć się nie wiedząc wiele o opisowej? ( nie mam tu na myśli odchyleń , średnich , wspolczynnikow itp szanujmy sie xd)
#studbaza #statystyka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Klosa: Statystyka matematyczna to w pewnym sensie teoria do statystyki opisowej, dlatego też statystyka opisowa jest podstawą matematycznej (w sensie pewnych pojęć i intuicji).

Z tego jak ja widzę - statystka opisowa mówi nam, że w jednej grupie średnia wynosi 150, a w drugiej 160, i koniec historii. Natomiast statystyka matematyczna pozwala nam odpowiedzieć, czy ta różnica pomiędzy grupami, to wynik przypadku, czy też różnica jest istotna.

Ale tak ogólnie
  • Odpowiedz
@Klosa: Zależy jak głęboko chcesz się w nią zanurzyć. Statystyka matematyczna ma silny związek z rachunkiem prawdopodobieństwa, a ten z teorią miary itd. Ogólnie trzeba mieć mocne podstawy matematyczne, by w pełni zrozumieć co się w niej dzieje i dlaczego.
  • Odpowiedz
@Sebaall:
1 Wprowadzenie w tematykę weryfikowania hipotez statystycznych, etapy prowadzenia badań, podstawowe pojęcia
2 Wnioskowanie statystyczne - podział testów - rodzaje testów parametrycznych i nieparametrycznych - założenia
3 Test niezależności chi kwadrat Pearsona - badanie zależności pomiędzy jakościowymi cechami statystycznymi
4 Testy parametryczne: tok testowania w komputerze i na papierze przy użyciu wzorów (różnice w postępowaniu),rodzaje tablic statystycznych: test dla wartości średniej o dwóch średnich
5 Analiza wariancji, Testy dla wskaźnika struktury i dwóch
  • Odpowiedz
@Sebaall: mam na studiach, chodzi mi raczej o to czy muszę przed tym materiałem nadrabiać statystykę opisową żeby to zrozumieć i ogarniać czy niekoniecznie ? Bo w tym semestrze miałem opisową i trochę popłynąłem a potem było ciężko na egz..ale jakoś dałem radę, choć mam braki ( ͡° ʖ̯ ͡°) i nie chcę przez to przechodzić drugi raz
  • Odpowiedz
@Klosa: Nie sądzę, by jakaś wielka wiedza o statystyce opisowej była tu potrzebna. Ale do tego kursu, patrząc po tym co wrzuciłeś, radziłbym się przyłożyć. Będzie dużo wzorków itp.
  • Odpowiedz