Wpis z mikrobloga

Ciekawy wpis od Kartografii Ekstremalnej:

Tygodnik Polityka miał ostatnio ciekawy artykuł o małych gminach takich jak Dubicze Cerkiewne - gminie, w której w ubiegłym roku urodziło się tylko jedno (!) dziecko.

Gmina Dubicze Cerkiewne ma obecnie 1,6 tys. mieszkańców. (...) Jak więc mogą istnieć tak małe gminy jak Dubicze? Okazuje się, że mogą. W Polsce jest obecnie 621 gmin mających mniej niż 5 tysięcy mieszkańców. Dodatkowe 976 ma mniej niż 10 tysięcy mieszkańców, a tylko 237 (z 2481) ma więcej niż 25 tysięcy mieszkańców.

Czemu jest to według mnie ważne? Bo to ogromne marnotrawstwo pieniędzy. Urząd Gminy w Dubiczach Cerkiewnych musi przecież zajmować się tymi samymi sprawami, co urząd gminy w mojej gminie czy urząd miasta w 77-tysięcznym Piasecznie (największa gmina nie-powiat). Musi więc mieć te wszystkie wydziały i referaty, musi zatrudniać co najmniej trzech pracowników opieki społecznej (wymóg ustawowy), radę gminy, podstawówkę i gimnazjum; słowem łącznie w takim urzędzie pracuje co najmniej 100 osób, a co dopiero w całym sektorze publicznym. Na 1,6 tys. mieszkańców.

W pieniądzach wygląda to tak, że zgodnie z uchwałą budżetową tej gminy, Urząd Gminy konsumuje 1.021.428 zł na swoją działalność (wynagrodzenia, materiały biurowe czy remonty). Dochody tej gminy wynoszą w 2014 roku 8.036.591 zł, czyli na utrzymanie Urzędu Gminy wydaje się co ósmą złotówkę.

Powstaje więc według mnie pytanie - jaki jest sens takich gmin? Jak gmina Dubicze Cerkiewne może się rozwijać albo konkurować z gminami, których budżety sięgają 100 mln złotych (o miastach na prawach powiatu i ich miliardach nie ma co wspominać), kiedy jeszcze 1/8 swoich skromnych dochodów ta gmina wydaje na administrację samorządową?

#neuropa #samorzad #jogurtinformuje #kartografiaekstremalna
Pobierz
źródło: comment_DmMYC9KILAZnIQdUj8E6EenSwswa7cvJ.jpg
  • 1