Wpis z mikrobloga

Mireczki, zastanawialiście się nad taką sytuacja?
Sprzedajecie samochód. Przychodzi kupiec. Ogląda auto. Zdaje się być zainteresowany, ale przed ostateczną decyzją chce się oczywiście przejechać.
Wsiada za kółko. On i właśnie. Powoduje stłuczkę. Co wtedy? Gdy kupiec jest honorowy to podpisujecie umowę i po sprawie, ale rownież potencjalny kupiec może stwierdzić, że mu bardzo przykro i odwrocić się na pięcie. Co wtedy? Jak się zabezpieczać przed taką sytuacją? Może ktoś miał podobne przejścia?
#motoryzacja #prawo #glupiasytuacja
  • 26
@simpleasthat: dawaj oświadczenie, że potencjalny kupujący pokrywa wszystkie szkody z własnej kieszeni lub zobowiązany jest do kupna po cenie z ogłoszenia. Kiedyś coś takiego podpisywałem przed jazdą próbną, nie wiem czy wzór znajdziesz.

@bgonzo: @Adams_GA: z ciekawostek:
W przypadku motocykli kaucja 100% wartości to już prawie norma przy jeździe próbnej.
Wygląda na to że jedynym sensownym rozwiązaniem, jeśli już chcesz dać się komuś przejechać to umowa przedwstępna. Choć nie musi rozwiązywać szybko tematu to jest lepsza/bezpieczniejsza niż umowa na gębę, czy kaucja, której nikt nie da lub będzie za mała by pokryłć ewentualne szkody.
Dzięki mirki za dyskusje
@bgonzo: @Adams_GA:
@bgonzo: Ciekawe jest to co napisał @HetmanPolnyKoronny: odnośnie motocykli. W przypadku samochodów wygląda nieco inaczej. W zazwyczaj transakcja dokonywana jest przelewem. Mało kto ma w ręku gotówkę z której może wyjąć 10%. Natomiast jeśli już dojdzie do stłuczki to te 10% na nic się zda. Dla przykładu - Ostatnio w wyniku puknięcia byłem zmuszony założyć nowy zderzak. Skorzystałem z bezgotówkowego załatwienia tematu z AC. Koszt przekraczał znacząco 10%. Oczywiście teraz
@simpleasthat: najpierw kupowałem samochód, a potem motocykl i też byłem zdziwiony taką praktyką, dla pierwszego sprzedającego, który tak powiedział byłem bardzo nieufny. Jest to znacznie korzystniejsze dla sprzedającego, bo w przypadku stłuczki (w motocyklach zawsze kończy się znacznie gorzej) sprzedający ma już kasę i nie musi o nią walczyć w sądzie.
@simpleasthat:

Czym niby różni sie kupno samochodu od motocyklu skoro niektóre są warte tyle samo co samochód? No i wyżej ci przedstawiłem działanie umowy przedwstepnej na tej zasadzie co opisał kolega wyżej. Jesli umowisz sie z kims ze umowa zostanie zawarta w momencie kiedy bedzie jakaś stłuczka np. to co zrobisz jak ten ktoś odmówi zawarcia umowy ? Nic nie pozostaje ci jak złożyc w sądzie pozew o nakazanie złożenia oświadczenia