Wpis z mikrobloga

Mireczki! Przedstawiam moje pierwsze podejście do druku 3D.

Jest to nasz pierwszy projekt koncepcyjny, wstępnie przygotowany na tegoroczny konkurs mazdy.
Mazda RXE, której rendery prezentowałem tutaj jakiś czas temu.
Model obecnie czeka na obróbkę u profesjonalnego modelarza.

Samochód jest w dwóch elementach, ponieważ wstępnie miał mieć 60cm długości, co znacznie przekraczało obszar roboczy maszyny. Ze względu na cholernie wysokie koszta druku tak dużego obiektu, końcowo podjęto decyzję o zeskalowaniu go o połowę - o niepodzielony model nikt się nie upomniał, więc poszło z dwuczęsciowego. Na szczęscie modelarz nie widzi problemu w połączeniu elementów, więc zaufaliśmy mu i nie będziemy ponawiać procedury. :)

Trochę technikaliów.
Metoda druku: SLS
Projekt wykonany w blenderze (tak, tym też możemy przygotować obiekt do druku 3D)
polygonów - mnóstwo, około 1,5M po klepnięciu wszystkich modyfikatorów.

Jakbyście chcieli jeszcze jakieś informację, to wołajcie.

Podoba się? :)

Chciałbym podziękować też @GrabkaMan za pomoc w łataniu i sklejaniu elementów modelu w blenderze. :)

#3d #grafika3d #druk3d #blender #wykopowasekcjablender #januszeblendera
Pobierz themindcrusherHS - Mireczki! Przedstawiam moje pierwsze podejście do druku 3D.
 
Je...
źródło: comment_2kzABSL2NNrXnCYr8pejvfR3HHxklkdZ.jpg
  • 22
@Gorion103: Przedewszystkim presja czasu. Geometria była tak gęsta, że jakbym miał potem ręcznie dziurę łatać, to wyhodowałbym brodę, której by się krasnoludy nie powstydziły, a tak stworzyłem 100000 wertowego ngona i po kłopocie (drukarka na szczęście nie wybrzydza).
Swoją droga Bisect Tool FTW.
cos wiecej o konkursie?


@KMiklas: No cóż - nie wygraliśmy. ;)
Ale to nie pierwszy i nie ostatni konkurs, a projekt jednak pierwszy. :)
Była spora konkurencja i kilka naprawdę fajnych prac. Jednak było też trochę nieścisłości.
Nagrodę internetu wygrała fotografia Mazdy 6, którą organizatorzy udostępniali w paczce plików konkursowych, z nałożonym filtrem wykrywania krawędzi w photoshopie. Autor "pracy" w pierwszym dniu uzyskał ponad 400 like-ów, co bardzo śmiedziało kupionymi głosami,
@FlameRunner: Mieliśmy dostęp tylko do takiej technologii i to w bardzo korzystnej cenie. Z resztą - uważam, że wydruk jest poprawny. Całą robotę i tak załatwi późniejsza obróbka modelarska. :)

Na szybko sprawdziłem conieco o druku FDM - myślę, że ta technologia mogłaby tu nie zdać egzaminu.
@themindcrusherHS: Czy obiekt do druku składał się z kilku elementów, czy łączyłeś wszystko w jedną bryłę (Boolean w Blenderze to padaka). Ostatnio także walczyłem z modelami do druku 3D i elementy łączyłem w Mesh Mixer (funkcja Make Solid, która działa zajebiście - brakuje tego w Blenderze). Gotowe wydruki urywają dupę ;)
@gromwell: Nie mogę odpowiedzieć Ci na pierwsze pytanie, ponieważ na druku 3D znam sie jak świnie na lotnictwie. Dopiero się wdrażam i przed tym projektem nie miałem ŻADNEJ styczności z tą technologią. Na drugie pytanie, mam nadzieję, że uda mi się coś dopytać i jutro odpowiem. Trzecie zaś, jak już napisałem - około 8000zł. Nie widziałem jednak rachunku. To nie moja broszka, aczkolwiek dla własnej satysfakcji i wiedzy chętnie zweryfikuję te