Wpis z mikrobloga

Mirki uczące się #jezykniemiecki może Wy mi trochę pomożecie. Otóż chciałam Was zapytać, czy jest coś, co sprawiało Wam na początku / tudzież sprawia wciąż trudności w nauce? Jakieś gramatyczne zagadnienie którego nie ogarniacie ze względu na spore różnice w porównaniu do polskiego?
Szukam jakiegoś pomysłu do pracy magisterskiej, a póki co wszystko co wymyśliłam było odrzucane więc trochę już ze stresem kieruje tu pytanie do Was może Wasze odpowiedzi mnie trochę nakierują.
Z góry vielen lieben Dank ;)

#naukaniemieckiego #dojczeszprache #pogaduchyaufdeutsch #studbaza #magisterkaproblems
  • 30
  • Odpowiedz
@papperlapp: No co ty powiesz XD Wyobraz sobie, ze zdaje sobie z tego sprawe. Ucze sie jeszcze rosyjskiego i troche ukrainskiego i zdecydowanie niemiecki wygrywa w trudnosci okreslania rodzaju. W jezykach slowianskich sa pewne reguly dzieki ktorym mozna przewidziec z jakim rodzajem mamy doczynienia. W niemieckim niby tez sa, ale w wiekszosci i tak trzeba uczyc sie na pamiec. Das Madchen/Der Junge jest tak bardzo logiczne ;)
  • Odpowiedz
@miauki_szlak: caly jezyk niemiecki.
po co jest on na moich studiach?
po co mi on sie przyda w informatyce i jakie bede mial zastosowanie w przyszlosci z dyplomem a1?
czmu wszystkie kobiety od niemieckiego jakie spotkalem na swojej sciezce edukacji mialy wscieklizne macicy?
  • Odpowiedz
@Rammar: Mädchen akurat jest logiczne :)
Ma "das" ponieważ to zdrobnienie. Końcówki "chen" i "lein" są w niemieckim końcówkami zdrobnień i zawsze mają rodzaj nijaki, więc w zasadzie jakby się uprzeć to można by to tłumaczyć jako "dziewczynka"

Po polsku też jest "to" dziewczę :>
  • Odpowiedz
@papperlapp: Tylko zauwaz ile razy w zyciu uzywasz slowa "dziewcze", a ile "dziewczynka" i zestaw to z niemieckim :D Nie zebym go hejtowal - lubie niemiecki za ich gramatyke, ale te rodzajniki... ( ͡° ʖ̯ ͡°) Juz francuski jest w tej kwestii latwiejszy.
  • Odpowiedz
@ja_rek: http://gerlic.pl/kiedy-der-die-das-rzeczowniki-i-ich-rodzajniki/ tak znalezione na szybko, trochę jest

Dodam od siebie, że rzeczowniki kończące się na -e w 95% mają "die", jest jakieś 40 wyjątków (mejbi więcej, ale ogólem jak się nie wie a kończy się na "e', to lepiej strzelać w "die")

Ale faktycznie nie warto się uczyć tych zasad, bo to będzie spowalniało moc tempo mówienia. Z czasem samemu zaczyna się je zauważać i po prostu jak jest powiedzmy
  • Odpowiedz