Wpis z mikrobloga

Są jakieś konsekwencje regularnego oddawania krwi, np. po paru latach oddawania krwi nagle ktoś przestanie - wiążą się z tym jakieś zmiany w organizmie?

Ps. Tylko bez hur dur na pewno nie szkodzi - pytam z ciekawości czy to ma chociaż najmniejszy wpływ na zdrowie człowieka.

#zdowie #medycyna #krwiodawstwo
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@FireDash: mnie uczono na PO że organizm przy oddawaniu krwi zaczyna tej krwi produkować więcej, przez co gdy po paru dobrych latach przestanie się oddawać to są jakieś tam skutki, pewnie gdzieś w necie można o tym poczytać
  • Odpowiedz
@Endorfinek: no właśnie, a skoro się oddaje przez 20 lat ileś tam litrów krwi to organizm dostaje sygnał że trzeba jej więcej bo gdzieś jej ubywa. Logiczne by to było.
  • Odpowiedz
@FireDash: Nie ma potwierdzonych naukowo negatywnych konsekwencji dla osób, które oddają krew. Nadciśnienie przychodzi z wiekiem i nie dotyczy tylko osób, które regularnie oddają krew. Nie ma też szans na zakażenie się czymkolwiek w RCKiK. Wszystkie igły i woreczki na krew są jednorazowego użytku, przed pobraniem krwi miejsce wkłucia igły jest wielokrotnie dezynfekowane. Jedynym negatywnym objawem po oddaniu krwi, jest chwilowe zmęczenie i obniżenie kondycji fizycznej. Nie trwa to dłużej,
  • Odpowiedz
@kicioch: nie oddajesz tej krwi codziennie, tylko co dwa miesiące. Organizm to nie jest komputer, który ma wbudowaną pamięć i wie, że co dwa miesiące tej krwi ubywa. Produkuje tyle składników (nie tylko krwi) ile w tym momencie potrzebuje.
  • Odpowiedz
@Endorfinek: coś tam @kicioch wie, ale nie do końca. :P Do policytemii (nadmiaru czerwonych krwinek) może dojść gdy zbyt często oddajemy krew, gdy oddajemy regularnie przez długi okres czasu taka sytuacja nam nie grozi. Co do samej patologi - gdybyśmy przychodzi do punktu krwiodawstwa zbyt często (np. raz w miesiącu) to spowodowałoby to u nas nadmiar wydzielania erytropoetyny (jest to hormon pobudzający produkcję czerwonych krwinek w szpiku). Czego skutkiem
  • Odpowiedz
@PasozytZawiadaka: Masz może jakieś źródło, w którym mógłbym więcej o tym przeczytać? :) Gdzieś kiedyś mi się obiło o uszy, że policytemia jest na tyle mało zbadaną patologią, że nie da się jednoznacznie określić czym jest spowodowana, ale raczej jest wiązana ze schorzeniem szpiku.
  • Odpowiedz
mnie uczono na PO że organizm przy oddawaniu krwi zaczyna tej krwi produkować więcej

@kicioch: Specjalista od PO specjalistą od fizjologi - prawdziwy człowiek renesansu.
Bzdura - to wymówka ludzi, którzy wstydzą się przyznać że nie chce im się pójść oddawać, nie mająca potwierdzenia w literaturze.
Jedyną konsekwencją, po latach, którą zauważyłem, to zanik nawet małego osłabienia na wskutek ubytku pół litra krwi.
  • Odpowiedz
@FireDash: policytemia, czyli w konsekwencji zawal lub udar. Oddawanie co 2msc przez kilka lat rowniez do tego prowadzi, chociaz jest to sklonnoscia osobnicza.
Zrodla nie podam, bo nie musze :)
  • Odpowiedz