Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja na #polskiedrogi. Jadę sobie dziś rano do pracy na moim #motocykle w #gdansk i skręcam w lewo z lewego pasa. Na tym skrzyżowaniu w lewo można jechać z pasa lewego i środkowego, zaś po skręceniu mamy do dyspozycji 3 pasy. Który pas powinienem zająć? Skrajny lewy czy środkowy? Bo skoro jadę z "drugiego" pasa umożliwiającego skręcenie w lewo to moim zdaniem mam do wyboru pas lewy lub środkowy. A ten skręcający z "pierwszego" pasa do skrętu w lewo musi jechać na pas prawy. Pytam bo jakiś #januszemotoryzacji mnie dziś strąbił, że niby mu drogę zajechałem.

Pic related:
-ja na niebiesko
-janusz na czerwono
-janusz powinien prawidłowo pojechać na zielono

Czy może to ja jestem #januszemotoryzacji ?( ͡° ʖ̯ ͡°)

b3liaR - Mirki, taka sytuacja na #polskiedrogi. Jadę sobie dziś rano do pracy na moim...

źródło: comment_965I93O1HwxJviDDvOc1IZNPFebbm937.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@b3liaR: Przecież to bez znaczenia, skoro wszystkie 3 służą do jazdy na wprost. Ale, żeby upłynnić ruch powinieneś zająć skrajnie lewy.
  • Odpowiedz
@The_Don: @mamapoth: @Vasek: @fenomenalnie_miotam: nie, sygnalizowałem jazdę w lewo. Ponadto na prawym docelowym pasie nikt się nie znajdował i byłem kilka metrów przed kierowcą z prawego pasa, służącego do jazdy na wprost i w lewo w momencie skręcania. Założyłem, że zgodnie z zasadą ruchu prawostronnego kierowca jeśli będzie skręcał to zajmie pas prawy jako, że był on wolny.

Teraz jeszcze gdzieś wyczytałem, że jak
  • Odpowiedz
@b3liaR: powinieneś aż do zjazdu jechać skrajnym lewym a potem zamrugać prawym kierunkiem, zmienić pas o jeden w prawo i wyjechać z ronda, po wyjeździe dopiero powinieneś zjeżdżać ze skrajnie lewego do docelowego
  • Odpowiedz
@b3liaR: źle oznaczenie skrzyżowania imho. Albo powinno być tyle samo pasów ruchu przed i po skręcie, albo odpowiednie oznakowanie pasami poziomymi by było wiadomo który pas gdzie może jechać.

Tak to raczej pozostaje reguła prawej strony, czyli ustępujesz tym z prawej
  • Odpowiedz
@b3liaR: Po pierwsze: ustawa prawo o ruchu drogowym nie określa, w jaki sposób należy w takiej sytuacji jechać. Jedyne, co z tej ustawy daje się zastosować w tej sytuacji to:
- Jeżeli na skrzyżowaniu są umieszczone (namalowane) linie naprowadzające, to należy się do nich stosować - a jeżeli chcesz taką linię przekroczyć, to musisz zasygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu i ustąpić pierwszeństwa. Jednak tutaj takich linii nie ma, więc ten
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: to nie jest oficjalnie rondo - nie ma znaku rondo przed skrzyżowaniem.
@list86: @wspolrzednebiegunowe: Dokładnie tak wyczytałem, jeżeli nie ma lini poziomych to reguła prawej strony, czyli powinienem ustąpić.
@Felonious_Gru: @InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: aczkolwiek jechał za mną a i tak się musiał zatrzymać bo czerwone więc po co trąbił ? Nie ma innego wyjścia i żeby uniknąć sytuacji kolizyjnej muszę czekać co chce
  • Odpowiedz
@b3liaR: powiem, że jak ostatnio widzę nowe ronda, to ich projektanci albo skończyli 6 klas przedszkola, albo ASP. Zero logiki na tym skrzyżowaniu, a z założenia ma być bezpieczne...
  • Odpowiedz
@b3liaR: na skrzyżowaniu zawsze trzymam się zasady: skręcasz z lewego lądujesz na lewym, skręcasz z prawego lądujesz na prawym, środkowy zostawiasz pusty. Co Ci po jechaniu prawidłowo, jak drugi kierowca pojedzie źle?
  • Odpowiedz