Wpis z mikrobloga

#antynatalizm #ligotti #cytaty #filozofia #pesymizm

Jesteśmy gatunkiem, który wie zbyt wiele by zadowolić się ledwie przetrwaniem, reprodukowaniem, umieraniem – i niczym innym. Chcemy, żeby było w tym coś więcej niż tylko to lub myślimy, że jest. To jest tragedia: świadomość sprowadziła nas siłą do paradoksalnej pozycji bezużytecznego wysiłku stania się czymś innym niż jesteśmy – kawałkami psującego się mięsa na łamliwych kościach. Dla innych organizmów miotanie się stąd do nikąd jest dobrze zarządzane. Dla nas to trudny interes i często nie do zniesienia przerażający. By zakończyć cały ten paradoks i horror, według Zapffe, musimy wstrzymać reprodukcję. Nic mniej nie pomoże.

http://www.metta.lk/polish/Thomas-Ligotti-o-Ostatnim-Mesjaszu-Zapffe-pl.html

Thomas Ligotti Spisek przeciwko ludzkiej rasie - fragment tyczący się Ostatniego Mesjasza - Petera Wessela Zapffe
(Spisek wychodzi w najbliższych miesiącach w polskim przekładzie)
  • 5
  • Odpowiedz
@Bercik899: Tutaj kolega świetny przykład zaprezentował który Zapffe określa jako mechanizm izolacji, wyparcia się i zamknięcia na złowieszczy fakt będący zaledwie jedną z czterech taktyk obronnych człowieka.
  • Odpowiedz
@Werdandi: Nie chciałem być żywym przykładem, ale dziękuje. Skąd ten skrajny pesymizm? Ja rozumiem że nie ma lekko ale mi to zalatuje psychicznym masochizmem. Wstrzymanie reprodukcji? Co za czerep to wymyśla?
  • Odpowiedz
Spisek wychodzi w najbliższych miesiącach w polskim przekładzie


@Werdandi: Kto to wyda? Okultura? Teatro Grottesco było świetne. Mam nadzieję, że Spisek... będzie stał co najmniej na tym samym poziomie.
  • Odpowiedz
@Prince_Prospero: Ta, Okultura. Spisek nie bazuje tak jak Teatro Grottesco na opowiadaniach, ma postać taką jak podany wyżej fragment jest swego rodzaju małym traktatem filozoficznym, podsumowaniem myśli tego autora. Jest bardziej bezpośredni.
  • Odpowiedz