Wpis z mikrobloga

"Za swoją działalność w AK, za wierną służbę Ojczyźnie, on - człowiek o najwyższych wartościach ideowych - zostaje skazany na śmierć. Szukam ratunku. Kołaczę do ludzi, którzy, moim zdaniem, mogliby mi wskazać drogę do tych najwyższych czynników. Piszę do siostry tego kata, Dzierżyńskiego, ażeby zechciała mi pomóc. Ta pani, Kojałłowiczowa, staruszka, przysłała mi niezwłocznie bardzo pozytywną opinię o Emilu i prośbę, aby sąd przychylił się do jej prośby i zechciał złagodzić swój wyrok. Wszystko na próżno.

Dnia drugiego lutego w 1953 roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział:

"Czy wiesz dlaczego mnie skazali? - Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego".

Powiedziałam - "Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze". Rozpytywał potem o wszystkich, zwłaszcza interesował się Zosią. Opowiadałam mu, jak sobie radzimy. Potem przyszedł strażnik, oświadczył, że widzenie skończone, Emil wyszedł. Głowę miał pochyloną, ręce w kieszeniach i ani się obejrzał na mnie."

Tak ostatnie chwile spędzone z mężem wspomina żona generała - Janina Fieldorf.

24 lutego 1953 roku została wykonana na generale Fieldorfie zasądzona, w zbrodniczy sposób, kara śmierci.

Winni zbrodni nie zostali ukarani...

30 lipca 2006 prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie gen. Augusta Emila Fieldorfa Orderem Orła Białego.

#fotohistoria #cytaty #zolnierzewykleci #4konserwy #rocznica
siwymaka - "Za swoją działalność w AK, za wierną służbę Ojczyźnie, on - człowiek o na...

źródło: comment_9KhClOPSxkqtJijtDui5bQ8ZzatTiPzS.jpg

Pobierz
  • 21
Dopiszcie konieczni, że bohaterką oscarowej "Idy" jest Wanda Gruz, wzorowana na autentycznej postaci - Helenie Wolińskiej. To ona sankcjonowała bezprawne aresztowanie gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", co w konsekwencji doprowadziło do śledztwa, skazania i zamordowania jednego z największych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. W filmie ukazana jest jednak jako zagubiona, samotna, wrażliwa na krzywdy swej rodziny, uzależniona od alkoholu femme fatale, o rozliczaniu jej zbrodni - oczywiście ani słowa.