Wpis z mikrobloga

Mirki, mam taki problem z routerem u mojej mamy. Otóż laptop, który jest tu używany od dawna bez problemu zawsze łączy się przez wi-fi, a żaden telefon (sprawdzone na 3 różnych modelach) i jeden inny laptop nie chcą się połączyć, wyświetla się ciągle "uzyskiwanie adresu IP". Natomiast jeśli router się odłączy od prądu i po chwili podłączy, to wtedy od razu po ponownym uruchomieniu routera wszystkie sprzęty łączą się przez wi-fi bez problemu. Jeśli po jakimś czasie w telefonie wyłączy się wi-fi i ponownie za jakiś czas włączy, to dalej wyświetla się ciągle "uzyskiwanie adresu IP". Router już wiele razy resetowałem przez komputer (przez tę stronę z ustawieniami), szukałem rozwiązań wszędzie w necie i nic nie pomogło. Dodam że stało się to tak nagle bez powodu, wcześniej wszystkie urządzenia łączyły się bezproblemowo. Router do wymiany? Proszę bardzo o opinie fachowców, będę wdzięczny! :)

#pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #router #it #internet #informatyka #niewiemjakotagowac
  • 12
@Kirkain: Jeśli staje na uzyskiwanie adresu IP to coś jest nie tak z DHCP (funkcja routera, która przydziela adresy IP do klientów). Spróbuj w ustawieniach telefonów na stałe wpisać adresy IP.

Najpierw na kompie zobacz jakie są (polecenie ipconfig). W Androidzie przy łączeniu z siecią zaznacz Pokaż opcje zaawansowane -> Ustawienia IP -> Zmień na Statyczne. Wpisz tam wszystko to, co odczytałeś z kompa (adres IP, maski, bramy, adresy serwerów DNS),
@piotreek88: @Nobody:
Jak zresetowałem router z palca to od nowa wszystko ustawiłem (nazwę sieci, hasło), musiałem nawet znaleźć login i hasło od dostawcy żeby router się połączył z internetem. No i na laptopie działa, a na telefonach dalej to samo. "Uzyskiwanie adresu IP" cały czas ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Teraz spróbuję tego co napisał @Nobody
@piotreek88:
myślę że raczej problem z routerem, bo telefony w innych miejscach łączą się z innymi routerami bez problemów

@Nobody:
dzięki wielkie, bo Twoja metoda pomogła! rozumiem że dla każdego urządzenia muszę ustawić ten statyczny IP inny, najlepiej po kolei numerami?
@Kirkain: Tak, każde urządzenie musi mieć inny własny numer IP, ale te maski, bramy, DNSy powinny być takie same.
Jakbyś ustawił 2 identyczne numery IP w tej samej sieci, to albo jeden z nich wcale się nie połączy albo urządzenia będą się łączyć i rozłączać na zmianę, jedno będzie "wypychać" drugie z sieci.