Wpis z mikrobloga

Jestem świeżo po lekturze ciekawego artykułu na temat egzotycznych reprezentacji/reprezentantów w skokach narciarskich.

http://www.skijumping.pl/news.php?pokaz_news=10604

Artykuł nieco nieaktualny bo pochodzi z 2009 roku ale dalej stanowi dobry zbiór ciekawostek. Z perspektywy dzisiejszych czasów widać jak skoki rozwijają się w niektórych krajach a innych kompletnie zanikają.
Plusik postawiłbym przy takich państwach jak:
1) Bułgaria - główna zasługa Władimira Zografskiego. Stać go na dobre wyniki w PŚ, udowodnił to w sezonie 2012/2013. Za nim długo, długo nic... choć kilku młodych skoczków pojawia się sporadycznie w Pucharze Kontynentalnym
2) Rumunia - Torok i Pitea to dwóch zawodników, których potrafię wymienić. Młode chłopaki może uda im się zaistnieć w świecie skoków.
3) Estonia - Kaarel Nurmsalu. Chyba największy talent jaki mieli Estończycy. Niestety zmarnowany... Chłopak zakończył rok temu karierę z powodu braku funduszy na treningi. Wielka szkoda. W końcu on osiągnał historyczny wynik dla estońskich skoków czyli 6 miejsce w konkursie PŚ. Nie wiem czy pozostali estońscy skoczkowie mają szansę nawiązać do tych wyników. Więc taki +/-
4) Turcja - mają/mieli (?) fajny ośrodek w Erzurum i tak naprawdę z niczego budują reprezentację.
A minusy lecą do:
1) Chiny - o ile jeszcze kilka lat temu można było usłyszeć o skoczkach z tego kraju, tak teraz panuje w tym temacie absolutna cisza. Taki wielki naród... może gdzieś w jakiejś chińskiej wiosce są talenty na miarę Adama Małysza.
2) Korea Południowa - leciutki minus. Na tle innych egzotycznych krajów stara koreańska gwardia prezentuje się całkiem całkiem. Tylko zastanawia mnie jedno. Czy są tam jacyś skoczkowie poniżej 20 roku życia? Ba! Cieszyłbym się gdyby byli poniżej 30! Kolejna zimowa olimpiada odbywa się u nich (Pyeong Chang - 2018) więc mam nadzieję że przygotują jakąś petardę.
3) Ukraina i Białoruś - Kiedyś zawodnicy z tych krajów startowali w PŚ a teraz skacze tylko kilku Ukraińców w Pucharze Kontynentalnym. Zero postępu a wydaje mi się, że mają spory potencjał bo spory zimowe dobrze u nich stoją.
4) Szwecja - Mistrzostwa Świata w Falum 2015. Wystawią kogoś oprócz Karla Noridna? Nie rozumiem dlaczego Szwedzi kompletnie olewają skoki przecież są potęgą w sportach zimowych i mają fajny obiekt. Można ich z czystym sercem zaliczyć do krajów egzotycznych w skokach narciarskich

Co do reszty krajów wymienionych w tym artykule to na chwilę obecną chyba niewiele tam się dzieję. Szkoda bo kilka państw naprawdę ma potencjał. Ja najchętniej zobaczyłbym zawodników z Gruzji, Islandii i kogoś z Ameryki Południowej (szalony pomysł). A wy mirki kogo ocenicie na plus a kogo na minus? Myślicie, że w którymś z egzotycznych krajów skoki mają szansę na rozwój?
#skoki #skokinarciarskie
  • 8
@wypok_user: #!$%@? konkretny... ale z tego co czytam to mocno inwestują w odbudowę obiektów więc nie wszystko stracone ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do egzotycznych nacji w skokach narciarskich to chyba jeszcze trzeba dopisać Słowaków. Kiedyś Martin Mesik i Tomas Zmoray a teraz cisza kompletna.