Wpis z mikrobloga

Kochane Mirabelki,
Drodzy Mirkowie,

Po długich latach biernego przeglądania wypoku postanowiłem dołączyć do społeczności i wybrałem mirko #tylkomirko
To pora się przywitać i aby nie przedłużać tego przydługiego wstępu przejdę, do rzeczy.

Aktualnie robię doktorat w największej organizacji naukowej na świecie (tak przypuszczam) w Max Planck Institute (czyli oczywiste, że studiuję w Niemczech), na kierunku który nazwał bym mikrobiologią molekularną. Jestem na drugim roku, studia są 3 letnie.

Przedstawię Wam krótko moją historię i jak udało mi się zrealizować to marzenie :)

Skończyłem studia licencjackie i magisterskie na kierunku biotechnologia. Jako specjalność wybrałem peptydy i białka uważane, za najtrudniejszą specjalność i połączyłem je z moją drugą pasją jaką jest przystosowywanie się bakterii do zmieniających się warunków środowiska.

Tak rozpoczęła się moja droga przez mękę z pracą magisterską. Jednakże, już wtedy wiedziałem, że chcę pozostać w nauce i dlatego pracowałem w weekendu i łączyłem studia, życie, pracę na popołudnia w kinie a resztę czasu poświęcałem pracy w laboratorium.

Jeśli drogi magistrancie doczytałeś do tego momentu i też masz problem, że nic Ci nie wychodzi to się nie martw! To tylko lepiej dla Ciebie!

W momencie kiedy zacząłem pracę magisterską i byłem zdany właściwie na siebie bo doktorant który się miał mną zajmować miał po prostu na mnie #!$%@? to strasznie wkręciłem się w naukę. Szukanie rozwiązań, nowych dróg rozwiązania problem i właściwie niczym nie skrępowane myślenie pochłonęły mnie całkowicie. Wtedy podjąłem ostateczną decyzję, tak będę robić doktorat! Dodatkowo po pewnym czasie pod opiekę mojego doktoranta trafiła licencjuszka którą ja się zajmowałem i dziewczyna była strasznie zadowolona z mojej pomocy. Tutaj okazało się, że mam dodatkowo zdolności do przekazywania swojej wiedzy młodszym studentom co jest moim dodatkowym atrybutem.

Na studiach magisterskich odbyłem praktykę zagraniczną w ramach programu ERASMUS w labie który zajmuje się lektynami którymi wtedy byłem zafascynowany.

Na ostatnim roku studiów postanowiłem, że trzeba szukać nowego miejsca o pracy. Oczywiście moja pani promotor zaproponowała mi robienie doktoratu na UWr lub we wrocławskim PANie ale ja postanowiłem realizować swoje marzenia. Wysłałem aplikację do MPI, zostałem zaproszony na rozmowę i się dostałem :) udało mi się spełnić moje największe marzenie!

W kwestii przyszłości, chciałbym zostać w nauce. Moi znajomi mówią, że nie wyobrażają sobie mnie pracującego w korporacji. Moje wsparcie w postaci krytycznego myślenia bywa czasem nieoceniona ale czasami też bardzo denerwujące.

Tutaj dochodzą do końca historii. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o moich studiach, jak zorganizować sobie praktyki w ramach programu erasmus, jaki lab wybrać no i finalnie co zrobić ale dostać doktorat możesz się mnie po prostu zapytać.

Dodatkowo wyjechałem do Niemczech kompletnie bez znajomości języka, jeśli jesteś w podobnej sytuacji, po prostu pytaj!
No i możecie mnie pytać o ludzi, np. dziewczyny. Umawiałem się tutaj z praktykującą muzułmanką, będą chętni to coś więcej opowiem.

Otwieram tutaj takie mini #ama

PS. Przepraszam, za moją gramatykę. Wydaje się to śmieszne ale nie rozmawiając po polsku, czytając jedynie trochę polskich książek i przeglądając portal ze śmiesznymi obrazkami wykop.pl język się uwstecznia.
PPS. Jeśli ktoś mógł by mi pomóc z tagami to bym był wdzięczny

tl;dr skończyłem biotechnologie na UWr, zrobiłem praktyki w ramach programu ERASMUS, teraz jestem na 2 roku doktoratu w MPI w Niemczech. AMA.


#nauka #kariera #doktorat #nocmazmiana
  • 66
  • Odpowiedz
@Bronek_sowa:

jak z kasa zgadza się ile na dr wyciagasz?
dr w 3 lata z cięzkiej dziedziny? to mozliwe?
jakie wymogi do obrony ile if, jakie egzam
jak idzie pisanie pracy?
jaką rewolucje nam szykuje mpi, jakie super ekstra projekty robi które sie udadzą
czy tam tez nauke robi sie dla nauki byle kasa sie zgadzała?
  • Odpowiedz
@Bronek_sowa: Jak chcesz odpowiadać nie musisz wpisywać nicku z palca, wystarczy kliknąć "odpowiedz" pod postem osoby/osób, do których odpowiadasz.

Niemcy są jakimiś rajem do biotechnologów, bo znajoma, która to studiuje mówiła, że po studiach tam chce wyjechać?
Co dla ludzkości/branży zrobi Twoja praca doktorska?
  • Odpowiedz
PS. Przepraszam, za moją gramatykę. Wydaje się to śmieszne ale nie rozmawiając po polsku, czytając jedynie trochę polskich książek i przeglądając portal ze śmiesznymi obrazkami wykop.pl język się uwstecznia.


@Bronek_sowa: :/
  • Odpowiedz
Niemcy są jakimiś rajem do biotechnologów, bo znajoma, która to studiuje mówiła, że po studiach tam chce wyjechać?


@matti05: W Polsce dla biotechnologów nie ma pracy, ot cała filozofia
  • Odpowiedz
@Bronek_sowa: Dzięki, zainspirowałeś mnie. Jestem na 2 roku lic biologii i moim największym problemem jest to, że nie wiem co chcę robić. Wiem, że chcę pracować w zagranicznym labie.
  • Odpowiedz
@Bronek_sowa: Bronię inżyniera z elektroniki we wrześniu. Sam zastanawiam się poważnie na wakacyjnymi praktykami, bo wyjechać gdzieś na pewno wyjadę, a można jeszcze z tego coś wyciągnąć.
  • Odpowiedz
@Bronek_sowa: Wow, bardzo się cieszę z Twojego sukcesu. ;) Ja sama jestem na 2 roku studiów licencjackich z biologii na UJ i przyznam, że jestem trochę w rozterce, bo nie wiem co dalej... U nas sporo się mówi o praktykach Erasmus+ (CIRS), gdzie wyjeżdża się na 3 miesiące i praktycznie haruje w labie. Dobre jest natomiast to, że tylko podczas składania dokumentów rekrutacyjnych trzeba mieć status studenta. Przykładowo mogę pojechać po
  • Odpowiedz
Przepraszam, że nie odpisywałem ale miałem bardzo ekscytując i pracowity dzień dziś.

@Vincenzo: Zarabiam 1500e na rękę. Jestem zatrudniony na normalną umowę o pracę. Instytut płaci za mnie składkę zdrowotną, emerytalną itp. Dodatkowo moja umowa zobowiązuje mnie do współpracy z 4 innymi labami. Jeden jest po sąsiedzku a 3 są w Izraelu. Czeka mnie w tym roku wycieczka :)

@michalson18: > "jak z kasa zgadza się ile na dr wyciagasz?"
  • Odpowiedz