Wpis z mikrobloga

Mirki elektronicy/elektrotechnicy, potrzebuje pomocy. Jestem elektronikiem-piwnicznikiem, aktualnie robię sobie taki oto efekt do #gitara http://www.efekty-diy.pl/pdf/Dyna%20Comp.pdf
I tu pojawia się pytanie: czym jest tajemniczy Trymer 2k2, który jest na schemacie podpisany jako RV1? Nigdzie w internecie nie mogłem tego znaleźć, nie wiem nawet o co się spytać w sklepie, żeby taki kupić :<
#elektrotechnika #elektronika
  • 22
nie ma do niej dostępu. Poza tym potencjometry mają więcej parametrów, czy się mylę?


@Fajowy_Nick: Wystarczy tyle parametrów, zwykły rezystor też ma ich pełno a zwykle daje się tylko rezystancję, nawet mocy często nie ma a przecież to istotny parametr.
Poza tym często potencjometry są w środku urządzenia. Reguluje się nimi działanie, kompensuje niedoskonałości innych elementów układu, zamyka obudowę i sprzedaje.
A umiałbyś powiedzieć, dlaczego tam nie ma po prostu rezystora?


@Fajowy_Nick: Hipotetycznie zgaduję, że chodzi tam o to, że każdy rezystor ma pewną tolerancję, a widocznie w tym miejscu ważne jest ustawienie odpowiedniej wartości rezystancji.

PS Opłaca się robić takie pojedyncze efekty, nie lepiej kupić taki kombajn? Dużo takie kombajny kosztują?