Wpis z mikrobloga

Przyszło mi wyrabiać EKUZ w UK. W poniedziałek wypełniłem formularz podając imie, nazwisko, adres, date urodzenia i nr NHS (adresu nawet wpisywac nie musialem calego, podalem kod pocztowy i wybralem z listy). Dzisiaj przyszła karta, wazna 5 lat, na cała EU.

W PL wygladalo to tak - zasuwam do NFZtu - otwarty dokladnie w godzinach pracy wiekszosci pracujacych ludzi (w tym moch). Kolejka. Raz trafiałem od razu, raz tak z pół godziny.
Potem szybciej - dowodzik, odpowiedzi na pytania - po co, na ile, dokad. Wydanie karty.

Wiem, że podobno można wysłac poczta wniosek teraz. No ale to troche wciaz daleko do online

No i czemu w uk sie da?

#unaswuk #emigracja
  • 14
@M4ks: a jak rozwiązana jest w UK kwestia że bezpieczeństwa danych przy takim wydawaniu karty?
Jakoś potwierdzają że ty to ty czy ktoś kto zna twoje dane jest w stanie wyrobić sobie kartę na ciebie?
@tasiu84: czyli musze wydrukowac i zeskanowac?

a co do bezpieczenstwa - musisz podać NIN albo NHS Number - wiec w teorii nie każdy sobie karte zamowi.
Czy wysla na adres inny niz masz w systemie? Pewnie tak.

To jest po prostu kwestia mentalnosci - tam sie nie mysli, ze ktos zamowi sobie karte na czyjes dane
@M4ks: Dokladnie, kwestia mentalnosci. Przy jakichkolwiek zeznaniach, np. o benefity - mowisz, jak wyglada sytuacja. Dostajesz kase. Po roku, dwoch cie z tego rozliczaja. W PL? Musisz najpierw przedstawic dokumenty, zeby cokolwiek dostac, np. socjalke na studiach.
@M4ks: przez epuap nie musisz drukować.
Sam nie składałem ale obstawiam że działa to tak jak w pozostałych przypadkach w epuapie czyli masz gotowy formularz do wypełnienia i klikasz wyślij
@niemenel: no niestety ale w Polsce mentalność jeszcze długo się będzie zmieniać.
Piszesz o benefitach - znam kilka osób które pomimo kontroli dostają benefity mimo że nie powninni
@tasiu84: Bo ta biurokracja jukejska jest rozmemlana i flegmatyczna jak oni sami.
Dostaja to dostaja. Przyjdzie czas, ze trzeba bedzie oddac. Ile to historii bylo, ze powracali do PL, a benefity przychodzily. Po pieciu latach listy do PL przychodzily i nakaz zwrotu.