Wpis z mikrobloga

Niedawno była afera z ohydnymi i pro-dewianckimi spotami przedstawiającymi lesbijki chcące zawrzeć związek partnerski.

Czy ci wszyscy oburzeni zechcieliby odnieść się jakoś do faktu, że wczoraj w czasie najlepszej oglądalności TVP wyemitowała (za darmo) 9-minutowe orędzie księdza prymasa, czyli - jakby na to nie patrzeć - przedstawiciela prywatnej organizacji nazywającej się "Kościół katolicki"?

I nie było to bynajmniej przesłanie uniwersalne. Było o wierze w Boga, o jednej konkretnej religii i jednym konkretnym systemie moralnym. Trudno to nazwać audycją dla wszystkich Polaków i na rzecz wszystkich Polaków.

#neuropa #religia #wiara #katolicyzm #4konserwy #hipokryzja
  • 38
@alkan: Czyli tak jak myślałem, nie chodzi wcale o uniwersalność (bo przecież Prezydent też atakuje inne opcje itp.), tylko o to, że większość osób kogoś wybrała, czy wybrała partię (bo napisałem np. Prezydenta, a z Premierem pewnie jest ta sama sytuacja).

Czemu więc jak przemawia Prymas Polski, przedstawiciel religii większości Polaków to już coś się zmienia?
@rpawelek: Nie odróżniasz władz państwowych (na które mamy wpływ) od przedstawiciela prywatnej organizacji?

Ale powiem więcej: mnie wcale to orędzie nie przeszkadzało. Skoro już mamy telewizję publiczną, to właśnie do tego służy, żeby promować różne rzeczy ważne dla społeczeństwa.

Mój wpis dotyczy hipokryzji ludzi, którzy na jeden rodzaj audycji się oburzają, a o drugim nawet nie pisną słówkiem.
@Insine: Czy była? Hmm... Niekoniecznie. Za czasów I RP byliśmy wielokrotnie ganieni przez Watykan za bardzo antykatolickie i sprzeczne z ówczesnym nauczaniem papieskim pomysły, np. za wolność religijną.

Czy będzie? Hmmm... Liczba chodzących na mszę regularnie spada.

Czy jest?

W co wierzą Polacy:

* w Boga - 81%

* w śmierć Jezusa na krzyżu - 48%

* w zmartwychwstanie Jezusa - 47%

* w sąd po śmierci - 39%

* w
@alkan: Czyli przeszkadza Ci tylko to, że ktoś oburzał się o spot z lesbijkami, a katolicyzm, Prymasa i inne orędzie tak sobie wepchnąłeś.

Mój wpis dotyczy hipokryzji ludzi, którzy na jeden rodzaj audycji się oburzają, a o drugim nawet nie pisną słówkiem.


Pozostaje tylko ten problem, że żadnej hipokryzji w tym nie ma.

Czy jeżeli oburza mnie jedna audycja, to mają mnie oburzać wszystkie inne, niezależnie od ich treści? A jak
Czyli przeszkadza Ci tylko to, że ktoś oburzał się o spot z lesbijkami, a katolicyzm, Prymasa i inne orędzie tak sobie wepchnąłeś.


@rpawelek: W pewnym sensie tak, ale tylko jako symptom szerszego problemu: część ludzi popiera istnienie telewizji publicznej finansowanej z podatków wszystkich Polaków, ale jednocześnie nie dopuszcza myśli, że mogłaby ona wyemitować coś niezgodnego z ich światopoglądem.

A jakoś tak to jest, że najgłośniej przeciw ohydnemu spotowi przedstawiającemu dwie razem
system moralny jest uniwersalny


Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Trochę mało uniwersalne: wyklucza ateistów, panteistów, deistów i w ogóle niekatolików, bo Jahwe to przecież katolik.

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

O ile nie chodzi o chodzi o no-tie friday, to też mało uniwersalne.

Czcij ojca swego i matkę swoją.

Powiedz to dzieciom z patologicznych rodzin i domów dziecka.

Nie zabijaj.

Nawet pedała chcącego zniszczyć cywilizację poprzez zawarcie związku partnerskiego?
@alkan: ilu jest w Polsce homosiów, a ilu katolików? Możesz sobie wojować prywatną firmą, ale większość polaków jest wierząca, a boże narodzenie to święto katolickie więc o #!$%@? ci chodzi?

Nie jestem wierzący, ale mi to nie przeszkadza z resztą i tak nie oglądam telewizji
@NR00: Jeśli chodzi o tę rzekomą większość katolików, to przeczytaj jeszcze raz mój powyższy komentarz.

Po drugie, gdybyś mniej perorował o "#!$%@?" (bardzo katolickie BTW), a więcej myślał, to zrozumiałbyś o co mi chodzi. Pisałem wyżej, że skoro już mamy telewizję publiczną, to powinna ona emitować programy pożądane przez społeczeństwo. Zauważ, że KK ma sporo czasu antenowego w TVP: kilka programów religijnych, transmisje mszy czy właśnie orędzia na różnego rodzaju święta
@alkan: nie chciałbym żeby moje dzieci albo ktoś młodszy z rodziny oglądał promocję dewiacji. Święto katolickie i nie może być wyemitowana mowa jakiegoś księdza nt. tego święta? Na codzien pewnie w ogóle nie pojawia się kościół w tv, bo wolą puszczać gówniane programy
@NR00:

nie chciałbym żeby moje dzieci albo ktoś młodszy z rodziny oglądał promocję dewiacji


1. Ty widziałeś ten spot? Gdzie masz w nim promocję dewiacji?

2. Sądzisz, że Twoje dzieci staną się homo, jak to zobaczą? Sorry, ale mamy nie żyjemy już w epoce katolickich zabobonów, a w XXI wieku - i współczesna ufundowana na nauce psychologia nie stoi po Twojej stronie.

3. Nie chcę być niemiły, ale Twoje dzieci
2. Albo ustalamy, że każda grupa ma równe prawo dostępu do TVP, zróżnicowane co najwyżej jej liczebnością.


@alkan: super pomysł, masz jakieś dane nt. liczby osób homoseksualnych w Polsce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3. Nie chcę być niemiły, ale Twoje dzieci to Twój problem. Jak się boisz świata zewnętrznego, to to jest Twoja odpowiedzialność, żeby chronić przed nim Twoje dzieci.


Myślę że protest to właśnie realizacja tej
super pomysł, masz jakieś dane nt. liczby osób homoseksualnych w Polsce?


@superbybak: Póki co cały czas, który dostali, to kilkadziesiąt razy pomnożone przez 30 sekund. Wychodzi sumarycznie może 3-4 razy więcej niż wczorajsze orędzie prymasa, a jednocześnie krócej, niż coniedzielna msza emitowana w TVP. Pomijam tu gros programów religijnych, inne księże orędzia oraz nadającą 24/7 TV Trwam...

W każdym razie: nadal uważasz, że katolicy są w Polsce dyskryminowani?

Myślę że protest
@alkan: no myśl trochę człowieku. Wczoraj była wigilia bożego narodzenia obchodzona przez 99% obywateli naszego kraju. Jest to święto katolickie, więc co w tym dziwnego, że telewizja wyświetliła orędzie prymasa, którym osoby obchodzące święta powinny być teoretycznie zainteresowane?
@marian9131: Przeczytaj moje wcześniejsze komentarze. Po raz kolejny napiszę: nie mam problemu z tym, że TVP puściła orędzie, tylko z tym, że niektórzy są bardzo wybiórczy w swoim oburzeniu na rozdawanie przez TVP darmowego czasu antenowego.

Odnosząc się bezpośrednio do zarzutu, że wczoraj była Wigilia, więc jest to wyjątkowa sytuacja, mam 3 argumenty:

1. KK ma o wiele więcej darmowego czasu antenowego (ba, ma nawet osobną redakcję w TVP opłacaną z
@alkan: no możesz mieć rację, ale szczególnie mi to nie przeszkadza. Sęk w tym, że mamy patologiczną sytuację, że istnieje publiczna telewizja. Szczerze wolę by pieniądze z moich podatków szły na promocję wartości katolickich niż na promocje antywartości.
W każdym razie: nadal uważasz, że katolicy są w Polsce dyskryminowani?


@alkan: nigdzie nie napisałem że tak uważam. Co do Twoich pozostałych pytań - nie widziałem wersji TV, widziałem tylko pełną, więc nie do końca mogę się wypowiedzieć. Zauważ jednak, że zjawisko o którym mówisz (protesty przeciwko spotowi, a przeciwko orędziu nie) to zwykła konsekwencja różnych opinii w społeczeństwie nt. tego jak wykorzystać czas antenowy. Jest więcej przeciwników spotu niż przeciwników
@alkan: Ten spot powinien zostać włożony do kupki czasowej "polityka" a nie "Kościoły i związki wyznaniowe". Spot promuje legalizację związków partnerskich, zmianę prawa. Natomiast ani wczorajsze orędzie, ani żadne z okienek dla KK w TVP i PR nie zawierało wątków politycznych (co nie znaczy, że politykierujący księża nie występują, ale nie w tych pasmach).

Inne związki wyznaniowe też mają czas antenowy w TVP i Polskim Radiu, w gorszym czasie antenowym, bo
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.


Z tym się zgodzę. Niestety, aktywność Kościoła katolickiego i jego popleczników wyraźnie pokazuje, że oni akurat tego przykazania nie popierają.

Cel uświęca środki :)
Jest więcej przeciwników spotu niż przeciwników orędzia, więc jest więcej protestów ws. spotu. Do protestu każdy ma prawo. Co uważasz tu za nieprawidłowe?


@superbybak: Oczywiście, że nie. Ale dostrzegam pewien problem przy powodzie protestu. Wiele środowisk narzekało nawet nie tyle na sam spot, co na to, że w ogóle tego typu akcje mogą sponsorowane (zarówno w sensie finansowym, jak i patronatu) przez TVP.

W szczególności na wykopie przeważały głosy, że TVP
Spot promuje legalizację związków partnerskich, zmianę prawa. Natomiast ani wczorajsze orędzie, ani żadne z okienek dla KK w TVP i PR nie zawierało wątków politycznych


@marc1027: Nie do końca się z Tobą zgodzę. Jak już wspominałem wcześniej, ten slot jest zarezerwowany wyłącznie dla najwyższych władz państwowych (nie pamiętam, żeby ktokolwiek - oprócz duchownych, którzy już wielokrotnie wygłaszali orędzia - mógł wystąpić w tym czasie). Dlatego przydzielenie go komuś innemu niż premier/prezydent