Wpis z mikrobloga

Pora na wpis, jak się zapewne domyślacie, traktujący o Ganimedesie, największym satelicie galileuszowym Jowisza. Wcześniej omawiałem Europę i Kallipso. Okazuje się, że Ganimedes to swego rodzaju połączenie tych dwóch obiektów.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ukształtowanie powierzchnii. Część tego satelity jest stosunkowo gładka, pokryta rowami wyrzeźbionymi przez wydostający się z wnętrza materiał, zupełnie jak na Europie. Część jednak jest bardzo ciemna i geologicznie stara, co przywodzi na myśl Kallipso. Co jeszcze łączy Ganimedesa z tymi ciałami? Zapraszam do kolejnej części wpisu.

Zanim o podobieństwach, parę informacji ogólnych. Ganimedes ma 5268 kilometrów średnicy. To zdecydowanie największy satelita w Układzie Słonecznym - jego średnica jest większa od drugiego w tej klasyfikacji Tytana o 118 kilometrów. Mniejszy niż on jest również Merkury (4879 km średnicy), najbliższa Słońcu planeta Układu a także Pluton, do niedawna jeszcze za planetę uznawany (2302 km). Paradoksalnie, Ganimedes jest jednak bardzo lekki. Zbudowany jest bowiem w dużej mierze z lodu.

Tak jak pod powierzchnią Kallipso i Europy, wewnątrz Ganimedesa znajdują się najprawdopodobniej oceany wody, skryte pod lodową skorupą.

Ganimedes jest jedynym satelitą w naszym układzie, który posiada własne pole magnetyczne. To oznacza, że w jego wnętrzu kryje się stopione jądro, niezbędne do jego wytworzenia. Satelita posiada też, niezwykle rozrzedzoną, złożoną w 100% z tlenu atmosferę. Powstaje on na skutek rozpadu lodu znajdującego się na powierzchni, który wywołany jest z kolei działaniem promieniowania.

Ponieważ wycieczka po układzie Jowisza powoli dobiega końca, miałbym do Was pytanie. O czym chcielibyście się dowiedzieć w następnej kolejności? Jako, że macie stosunkowo dużo próśb, postanowiłem się do nich przychylić, bo przecież bez Was by mnie nie było :) Wypowiedzcie się a ja postaram się spełnić Wasze życzenia.

P.S. w załączniku porównanie rozmiarów Ganimedesa, Księżyca i Ziemi.

#mirkokosmos #kosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki #piszeestel
E.....l - Pora na wpis, jak się zapewne domyślacie, traktujący o Ganimedesie, najwięk...

źródło: comment_iUpK7G1bZ8tC1fhBCcyzx5e9OO59mKUU.jpg

Pobierz
  • 31
@Eestel: A ja mam pytanie o nasz Układ Słoneczny. Czy wszystkie ciała są mniej więcej w jednej płaszczyźnie? Ostatnio pisałeś chyba o którymś satelicie odchylonym o 8 stopni. Czy to maksimum odchylenia u ciał w naszym układzie, czy są jakieś planetoidy czy komety które poruszają się, powiedzmy prostopadle do tej głównej powierzchni? No i właściwie dlaczego tak się dzieję (tzn. domyślam się, że to jakieś wzajemne oddziaływania, ale nie do końca