Wpis z mikrobloga

@zoozgive: Zakładając, że rząd chce dobrze dla obywatela, to obywatel też miałby lepiej, bo np. państwo mogło by robić więcej dotacji, np. do nowych elektrycznych samochodów, czy innych eko bzdur. Ponadto z podatków mogły by być opłacane jakieś zajęcia w szkole dla dzieci, można by zmniejszyć opodatkowanie paliwa itd.
  • Odpowiedz
@zoozgive

@piotreek88: To nie takie proste, przecież będzie więcej dzieci w szkole dla których trzeba zrobić zajęcia itp.. sam przyplyw ludzi do kraju moglby miec efekt negatywny lub pozywny w zaleznosci od np. wieku tych ludzi ich kultury ETC. ale jeżeli założymy że proporcjonalny zwiększy sie każda grupa społeczna , to na dłuższą metę poziom ich życie by się pogorszył (w przypadku norwegii) gdyż zasoby naturalne z których ten kraj finansuje
  • Odpowiedz
@zoozgive: @Narodowy: @piotreek88:

Nie tzreba nic zakladac. W ciagu ostatnich 10 lat ludnosc norwegi wzrosla o 11,1 % . W duzej miezre z powodu przyjazdu ludzi z EU (zwlaszcza z polski)

Tutaj macie fajna tabele ktora pokazuje urodzenia (zielone), imigracja (fioletowe) i ogolny wzrost.

A bezrobocie? Coz, w t6m samy czasie utrzymuje sie na poziomie 3,4-4,5 procent.

I wiecie co, poziom zycia wzrosl. Zarobki nadal ida szybciej w gore
  • Odpowiedz
@zoozgive: Oglądam i czytam norweskie wiadomości i na twoje pytanie jednoznacznie co prawda nie umiem odpowiedzieć, ale mogę ci napisać, że tamtejsi politycy sprawiają, że Polska scena polityczna wygląda jak skorumpowana piaskownica. Myślą długoterminowo, są przygotowani na to, że ropy zabraknie, kontrolują imigracje i deportują ludzi, którzy #!$%@?ą a ci co płacą podatki nie narzekają na to, że są one wysokie (~36%, zależnie też od progów i regionu), ponieważ widać, że
  • Odpowiedz
@Narodowy: Mozna. Ale w oreginalnym pytaniu byla tylko mowa o wzroscie ludnosci vs poziomie zycia. Dodajac do tego inne faktory mozna gdybac jescze bardziej.

W ciagu ostatnich 10 lat znacznie wzrsla liczba ludniosci w wyzszym wyksztalceniem, gdzie najwiekszy wzrost mialy tzw pzredmoty scisle (realfag). Wiec moze..

W tym samym czasie zmalala liczba ludzi zajmujacych sie pracami fizycznymi, ale w rzeczywistosci wiele z tych prac przejela imigracja i szara strefa.

@h28mD83f03bMf0vd42Xzc3Aa2t2xs4cdRe0:
  • Odpowiedz
@JayCube: Jak dla mnie to prowadzą bardzo rozsądną politykę i mogą sobie pozwolić na socjal. Zresztą tak jak piszesz tam jest inna mentalność ludzi, ale z mojego wrażenia jakie odniosłem wynika, że nie podoba im się gdy ktoś nie pracuje i ciągnie socjal za nic albo za robienie dzieci. Miałem jednak zbyt małą "grupę badawczą", bo tylko kilkadziesiąt/ kilkaset osób z reddita. Z tak niskim wskaźnikiem korupcji system jest naprawdę sprawą
  • Odpowiedz