Wpis z mikrobloga

Mireczki piszące w Laravelu. Pisałem jeszcze w wersji ~2 i było ok, teraz widzę, że czwórka. Więc szybkie pytania.

- czy można bez problemu pisać zapytania do bazy bez żadnej ORMowej sraki?

- czy można z palca wyklepać walidację formularzy (i same formularze) czy trzeba tworzyć modele i łączyć to z wyżej wymienioną ORMą sraką?

- działa out of the box, czy samemu trzeba tworzyć fantazyjną strukturę katalogów, tworzyć cudaczne bootstrapy i konfiguracje?

Bo normalnie szukam prostego, ale nie ubogiego frameworka PHPowego i mam wrażenie, że lipa straszna ostatnio.

#php #laravel #januszeprogramowania
  • 11
@fotexxx: Właśnie oglądałem, ale nie chce mi się tworzyć całej struktury, której nie ma OOTB :<

Nie mówię, że Laravel to za dużo. Framework może mieć dużo, ale nie lubię jak muszę się męczyć, żeby czystego SQLa pchnąć do bazy, lub kombinować przy formularzach gdy nie chcę ich definiowac w modelu itd.
@fotexxx: Na niczym. Pytam po prostu jak to w Laravelu teraz wygląda, żeby nie musieć grzebać po całej dokumentacji każdego frame'a :P Jeśli nie ma z tym problemu to dzięki :)
żeby nie musieć grzebać po całej dokumentacji


@AvantaR: 90% (no może przesadziłem trochę ,ale nadal to ogromna część czasu) pracy programisty to grzebanie w dokumentacjach :) Czym prędzej to opanujesz i pogodzisz się z tym tym lepiej dla ciebie :)
@fotexxx: Dziękuję wujku dobra rado, ale po to mam mireczków na mirko, że nie musieć wszędzie grzebać tylko dowiedzieć się od ludzi, którzy używają. A samej dokumentacji dość się nagrzebię w trakcie kodowania ;)
teraz widzę, że czwórka


@AvantaR: piątka, "na dniach" tzn. grudzień, chyba, że opóźnią to styczeń.

czy można bez problemu pisać zapytania do bazy bez żadnej ORMowej sraki?


Można. masz QueryBuildera jak wszędzie. Nawet w Doctrine masz DBALa ;)

czy można z palca wyklepać walidację formularzy (i same formularze)


można ale imho to straszna męczarnia. Jak chcesz to możesz, ja niepolecam, szczególnie jak ma się więcej formularzy i dłuższych.

działa out of
Pobierz normanos - > teraz widzę, że czwórka



@AvantaR: piątka, "na dniach" tzn. grudzień, ...
źródło: comment_PWHCBOFNud7xCplKtxfdal32pza0vb7Y.jpg